Hurníkovo pašijové oratorium Křížová cesta po sedmi letech

Před necelými sedmi lety FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ premiérovala monumentální pašijové oratorium „Křížová cesta“, jež zkomponoval Lukáš Hurník na objednávku samotného tělesa. Jde o vskutku rozsáhlou oratorní skladbu pro smíšený a dětský sbor, dva sólisty (baryton a soprán), dva recitátory, varhany a orchestr. Text oratoria je koláží citátů z evangelia, liturgických textů, lidových pašijových her a duchovní poezie. Dne 8.března se vrací do Hradce Králové, kdy bude v kostele Božského Srdce Páně opět provedeno…

Provedení hodinové soudobé hudební kompozice není v tuzemském koncertním dění časté. Ovšem toto dílo není výlučným experimentem, naopak; je posluchačsky vstřícné, ale nikoli podbízivé. Dramaticky se tu prolíná mluvené slovo, sólový a sborový zpěv a orchestrální part, spíše epický a baladický, ale i drsný až drásavý. Role tecitátorů se ujmou herci Miroslav Táborský a Otakar Brousek, jako sólisté se představí Michaela Gemrotová (soprán) a Roman Hoza (baryton). Současně vystoupí Kühnův smíšený sbor, Chlapecký sbor Bonifantes a opět Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou maďarského dirigenta Istvána Dénese (stejně jako při premiéře).

Na Květnou neděli, 25.března, pak zazní Hurníkova „Křížová cesta“ také poprvé v Praze, v katedrále sv.Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě!