Rostislav Fraš vydal nové album

Rostislav Fraš vydal nové album

Rostislav Fraš vydal nové albumSaxofonista a skladatel Rostislav Fraš vydává u Animal Music nové album, nazvané USE THE MOMENT, na němž s ním účinkují vynikající představitelé světové jazzové scény – italský klavírista Antonio Faraò a legendární americký bubeník Jeff “Tain“ Watts. Čtvrtým členem Frašova kvarteta je jeho častý spoluhráč, kontrabasista Josef Fečo. Fraš je autorem většiny repertoáru, dvěma skladbami přispěl Antonio Faraò. Členové kapely mají možnost na půdorysu silných témat a energicky pojatých skladeb rozvíjet naplno své skvělé improvizační schopnosti. Přestože jde o jednorázově sestavené uskupení, které před natáčením absolvovalo jen pár koncertů, je souhra hudebníků a jejich hudební komunikace dokonalá. K okolnostem vzniku alba poznamenává Rostislav Fraš:

„Antonio Faraò je už dlouhou dobu jedním z mých nejoblíbenějších jazzových klavíristů. V roce 2014 jsem ho pozval jako hosta na své turné a tam vznikla myšlenka natočit spolu studiové album. Pozvání ke spolupráci na nahrávání pak přijal i Jeff “Tain“ Watts, který mě vždycky fascinoval svým stylem, zvukem a muzikalitou. Znal jsem ho z koncertů a nahrávek coby sidemana v sestavách Branforda Marsalise, Michaela Breckera, Kennyho Garretta a v posledních letech i jako leadra vlastních projektů, skladatele a dokonce i zpěváka. Je to velká osobnost, cítil jsem velký respekt a trochu i obavy, jestli a jak to bude fungovat, ale už na prvním ze tří koncertů, které jsme před natáčením absolvovali, bylo jasné, že to bude příjemná spolupráce a úžasný zážitek. To se potvrdilo i ve studiu, kde se Jeff „Tain“ ukázal jako velká a empatická opora s úžasným hudebním vkladem. Kotrabasistu pro tento projekt už jsem měl vybraného dlouho, je jím můj dlouholetý spoluhráč a kamarád a skvělý muzikant Josef Fečo.“

Rostislav Fraš studoval na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze a na Jazzovém institutu Hudební akademie v polských Katovicích. Již dlouhou dobou je nepostradatelnou součástí české jazzové scény, kde vystupuje jako sólista ve vlastních projektech, často využívaný sideman a člen těch nejlepších big bandů a dechových sekcí. Vystupoval nebo nahrával se světovými umělci, jako jsou Peter Erskine, Maria Schneider, George Mraz, Georgie Fame nebo Fred Wesley.

Album USE THE MOMENT vychází na CD a digitálně. Nahrávky byly pořízeny ve Studiu Svárov se zvukovým mistrem Lukášem Martinkem a jejich mix a mastering pak provedli Milan Cimfe a Pavel Karlík ve Studiu Sono. Autorem návrhu obalu alba je Martin Kubát ze Studia Najbrt. Album bylo vydáno v rámci celoroční edice Animal Music 2017, podpořené grantem Magistrátu hl.m. Prahy a distribuuje jej společnost Supraphon, ve fyzické i digitální podobě.

Křest alba USE THE MOMENT proběhne v pražském klubu JAZZ DOCK dne 27.11.2017 od 22.00 hodin.