Již čtvrtstoletí se nonkonformní český posluchač může setkávat rok co rok se špičkovou alternativní hudbou, a to díky festivalu s příznačným názvem ALTERNATIVA. „Festival hutné hudby“, jak zní výstižné označení, představil dosud ze „světa jiné hudby“ opravdu to podstatné a napříč žánry, takže v Praze koncertovali třeba John Zorn, David Thomas, Laibach, Lydie Lunch, Art Zoyd, Magma, Univers Zero či Hector Zazou!

Letošní, jubilejní 25.ročník festivalu Alternativa, proběhne ve dnech 7. – 11.listopadu na třech místech v Praze – Malostranská beseda, La Fabrika a Underdogs´Ballroom. Ovšem před samotným festivalem se již 1.listopadu v Kaštanu, scéně pořádajícího UniJazzu, uskuteční tzv.Alternativa Aperitiv v podobě „Večera snivců“ (Orloj snivců a Zapomenutý orchestr země snivců, projekty Jaroslava Kořána) a 4.listopadu ve Fatal Music Clubu se odehraje tzv.Malá Alternativa (což je přehlídka začínajících kapel, jež do tohoto finále vybrala odborná porota). Ve dnech 7. a 8.listopadu vypukne v Malostranské Besedě jazzověji a improvizačně zaměřená část festivalu. V posledních třech festivalových dnech se pak bude hrát v La Fabrice (a to 9.a 10.11.) a 11.listopadu pod názvem „Alternativa Meets Ava“ v Underdogs´Ballroom. Kompletní program a vše potřebné ohledně festivalu Alternativa najdete zde.

JazzPort bude přítomen jazzovému a free-improvisingovému programu v Malostranské Besedě. V úterý 7.listopadu se odehrají dva pozoruhodné koncertní sety. Česko-rakouská dvojice Petr Vrba & Christof Kurzmann bude hrát premiérově zbrusu nový materiál. Oba hudebníci patří k nejkreativnějším středoevropským improvizátorům, oba kromě živé elektroniky ovládají dechové nástroje (Vrba trubku, Kurzmann saxofon a klarinet, také je vokalistou). V jejich společných výletech za hudební obzor je patrná i určitá dávka humoru.

Pascal Niggenkemper

Francouzský kontrabasista a skladatel Pascal Niggenkemper se k projektu „Le 7éme continent“ (čili Sedmý kontinet) nechal inspirovat „umělým světem uprostřed oceánu, náhodně vytvořeným člověkem“, to jest pod dojmem reportáží a obrázků odpadů plovoucích oceánem, zvaných sedmý kontinent či „velká pacifická odpadková cesta“. Cílem projektu je tento „sedmý kontinent“ rozezpívat, nechat ho divoce syčet, hučet a řvát. Vzniká tak mnohovrstevnatá hluková stěna, již spolu s Niggenkemperem vytvářejí ještě španělský flétnista Julián Elvira, francouzský klarinetista Joris Rühl, belgický klarinetista Joachim Badenhorst, americká hráčka na klavichord a syntezátor Liz Kosack a rakouský klávesák Philip Zoubek. Tento sextet tvoří dvě identická instrumentální tria či tři shodná dua, s výjimkou kontrabasu, jehož protějškem je sub-kontrabasová flétna…

Druhý den, 8.listopadu, taktéž v Malostranské Besedě, čeká návštevníky opravdová free-jazzová a improvizační hudební smršť. Nejdříve vtrhne na pódium litevský saxofonista Liudas Mockünas, který vedle klasického způsobu hry na nástroj používá osobitou techniku (cyklické dýchání, alikvótní tóny, perkusivní způsob, multifonie). Koneckonců u nás vystoupil již několikrát, před rokem jsem jedno z jeho vystoupení tady recenzoval (v duu s francouzským kytaristou Marcem Ducretem).

Cruz/Witkowski/Zoubek Trio sdružuje tři znamenité improvizátory; francouzský kytarista Ivann Cruz, polský bubeník Marcin Witkowski a rakouský pianista Philip Zoubek se setkali na festivalu „Lille Meets Wroclaw“. Vystoupení se nadmíru vydařilo, vzájemná chemie zafungovala natolik, že se z jejich triového hraní stal dlouhodobější projekt. Navýsost dobře…

Dalším mezinárodním triem, který vystoupí v Malostranské Besedě v rámci festivalu Alternativa, je hvězdná sestava Houtkamp/Beresford/Blume Trio. Britský saxofonista Steve Beresford je již tři desítky let ústřední postavou tamní improvizační scény, v roce 2012 získal dokonce prestižní ocenění Paul Hamlyn Foundation Award pro avantgardní skladatele. Nizozemský pianista a skladatel Luc Houtkamp je také již harcovníkem po světě free-jazzu, volné improvizace a soudobé vážné hudby. Jeho hráčský styl je považován za unikatní. Německý bubeník Martin Blume se pohybuje na avantgardní scéně od roku 1983 a stačil založit mnoho hudebních formací (ve FOURinONE se mimochodem potkal právě s Lucem Houtkampem).

Závěr druhého malostranského večera bude ve znamení unikátní společné improvizace, do které se zapojí mnozí hudebníci z obou večerů. Nechme se překvapit…

Ať tak, či onak, oba festivalové koncerty v Malostranské Besedě, a nejen ty, slibují nevšední hudební zážitky!

Napište komentář

E-mail nebude publikován

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..