Jubilejní 10. ročník MORAVIA MUSIC FESTu přiveze Maceo Parkera a představí originální projekty
Maceo Parker

Jubilejní 10. ročník MORAVIA MUSIC FESTu přiveze Maceo Parkera a představí originální projekty

Maceo Parker, Ernie Watts, Jeff Lorber, The Puppini Sisters, Vojtěch Dyk & B-SIDE BAND bandleadera Josefa Buchty anebo Roman Dragoun v novém – to jsou jména, která zazní v programu jubilejního 10. ročníku mezinárodního jazzového festivalu Moravia Music Fest. Vedle těžko dostupných světových hvězd se v jihomoravské metropoli představí i unikátní projekty realizované přímo v produkci festivalu. Vstupenky jsou již k dispozici.

Při sestavování programu pro tak významnou událost, jako je 10 let festivalu, byly dány tři linie.

První z nich je tzv. „best of“, tedy významní zahraniční hosté, kteří již v minulosti na akci vystoupili a které si návštěvníci festivalu přáli vidět znovu – headlinerem festialu tak bude světový král funky Maceo Parker (14.11.) se svým (jak sám říká) nejštíhlejším orchestrem na světě. V Metru (21.11.) se objeví americký saxofonista Ernie Watts, jehož hudební um okouzlil vedle Paula Anky například i Franka Zappu nebo Rolling Stones, se kterými spolupracoval. Před české No. 1 Vojtěcha Dyka a profesionální brněnský big band B-SIDE BAND bandleadera Josefa Buchty se znovu postaví elegantní a zároveň nespoutané dámské vokální trio z Britských ostrovů The Puppini Sisters. Ty se do zpěváka i kapely již při předchozí spolupráci naprosto zamilovaly, jak samy uvedly.

Druhým pilířem jsou originálně vytvořené programy pro festival či významné a speciální projekty ve velkém obsazení, ať už big bandovém nebo až symfonickém – z „dílny“ festivalu se tak návštěvníci mohou těšit zejména na originální projekt Romana Dragouna s komorním orchestrem, jež je kombinací již zmíněného B-SIDE BANDu a členů Filharmonie Brno, které doplní hlasy zpěváků Czech Ensemble Baroque Choir.

Poslední linii tvoří „čerstvá krev“, tedy talentovaní umělci, kteří jsou pro jazzový žánr ohromným přínosem. Většina z těch českých, kteří letos vystoupí, působí převážně v zahraničí. Jmenujme například Ondřeje Pivce a jeho Organic Quartet. Extrémně talentovaný klávesista a skladatel si v zaoceánské kolébce jazzu vysloužil již druhou cenu Grammy díky spolupráci s americkým zpěvákem Gregory Porterem.

„Myslím, že se nám po celou dobu existence akce daří přinášet návštěvníkům nejen umělce světového formátu, významná jména či rodinnou atmosféru, ale i speciální hudební projekty vytvořené přímo v produkci Moravia Music Festu, což je u tuzemských festivalů unikátní. Letošní výročí chceme oslavit, jak se patří a festival opět posunout dál. Když jsem přemýšlel nad tím, co by mohlo brněnské publikum potěšit a co bychom si my na oslavu přáli realizovat, Maceo Parker byl jasná volba! Nebylo však vůbec jednoduché ho získat. Komunikace probíhala déle než rok. Nicméně podařilo se a moc se na něj všichni těšíme. Troufám si říct, že se pravděpodobně může jednat o jeho vůbec poslední koncert v Brně.“ vyjadřuje se k dramaturgii ředitel festivalu Josef Buchta.

V předchozích ročnících vystoupili například Victor Bailey (kytara, 2 ocenění Grammy), Kurt Elling (zpěvák označovaný za nejlepšího jazzového zpěváka v současné době na světě, držitel Grammy), bubeník Brian Blade, Scott Colley, Fred Wesley (držitel Grammy a dlouholetý trombonista Jamese Browna), Antonio Sanchez (čtyřnásobný držitel Grammy), The King´s singers, kteří představili své netradičně jazzové album, polská hvězdu Annu Mariu Jopek (PL), New York Voices (USA, držitele Grammy s 27mi letém působení na hudební scéně), kteří vystoupili s B-SIDE BANDem, světově proslulí TAKE 6 (USA, 10 cen Grammy a kritikami považováni za nejlepší vokální skupinu na planetě) a další.

Jubilejní 10. ročník festivalu bude probíhat od 16. října do 19. prosince 2017.

Vstupenky na jednotlivé festivalové koncerty jsou v předprodeji na GoOut.cz i v obvyklém kamenném předprodeji Indies (Poštovská 2). Více informací na www.moraviamusicfest.cz a sociální síti Facebook.

Jubilejní 10. ročník MORAVIA MUSIC FESTu přiveze Maceo Parkera a představí originální projekty

PROGRAM FESTIVALU:
  1. 10. Metro Music Bar – Ondřej Štveráček quartet feat. Gene Jackson (CZ/USA) (přední český saxofonista působící převážně v zahraničí v kombinaci se „specialistou na rytmus“ bubeníkem Genem Jacksonem, který koncertuje s takovými jmény, jako jsou Herbie Hancock, Diane Reeves, Terence Blanchard, Christian McBride, Joe Lovano nebo George Coleman)
  2. 10. Metro Music Bar – Šmoldas Nussbaum Anderson (CZ/USA) (český kytarista a zároveň stoupající hvězda evropského jazzu v kombinaci s o generaci staršími a zkušenými kolegy se svojí již druhou společnou deskou „On the move“)
  3. 11. Sono centrum – Vojtěch Dyk & The Puppini Sisters (UK) & B-SIDE BAND, bandleader Josef Buchta (v produkci festivalu – unikátní spojení jednoho z nejvyhledávanějších českých zpěváků, profesionálního a velice úspěšného brněnského big bandu v kombinaci s okouzlujícím dámským vokálním triem, jež je známé např. ze spolupráce s Michaelem Bubblém)
  4. 11. Metro Music Bar – Jeff Lorber Fusion (USA) (pianista, skladatel a bandleader s nominací na Grammy se svojí „muzikantskou fúzí“, lze se těšit na vítěze Grammy, basskytaristu a zakladatele The Yellowjackets Jimmyho Haslipa, prvotřídního bubeníka Lionela Cordewa, saxofonistu Andyho Snitzera a nejnovější album s názvem Prototype)

10.11. Metro Music Bar – PT Gazell (USA) (harmonikář s nezaměnitelným stylem hrající na vlastní modely tohoto sofistikovaného instrumentu se svým kvartetem v aranžích jedinečného výběru songů v kombinaci s originálními improvizacemi)

  1. 11. Metro Music Bar – Trialog (Petr Beneš, Štěpánka Balcarová, Petr Kořínek – originální spojení tří osobností současné české jazzové scény, všichni tři jsou navíc pedagogy na Konzervatoři Jaroslava Ježka)
  2. 11. Sono centrum – Maceo Parker (USA) (funkový a souljazzový saxofonista, kterému věk rozhodně není na podiu překážkou, dlouholetý sólista Jamese Browna, spolupracoval s Princem, který ho nazval „učitelem“ a hostoval s žánrově odlišnými bandy jako například s rapovou skupinou De La Soul nebo Red Hot Chilli Peppers)

16.11. Metro Music Bar – Ondřej Pivec Organic Quartet (jazzman hrající na hammondovy varhany a nejrůznější druhy klávesových nástrojů, aktuálně má na svém kontě 2 ceny Grammy, které mu přinesla spolupráce spolupráce s americkým zpěvákem Gregory Porterem, vystupuje rovněž s takovými světovými jmény, jak je Andra Day, Kennedy Administration nebo proslulým newyorkským rapovým uskupením Wu-Tang Clan)

  1. 11. Metro Music Bar – The Ernie Watts Quartet (USA) (světově proslulý saxofonista, jenž se podílel na nespočtu úspěšných nahrávek i tour světových hvězd, vedle spoluprací s jazzmany jako Paul Anka, Charlie Haden nebo Kurt Elling či Stanley Clarke můžeme rovněž jmenovat Franka Zappu či Rolling Stones)
  2. 12. Sono centrum – Roman Dragoun s komorním a vokálním ansámblem (v produkci festivalu – český pianista, zpěvák a hudební skladatel známý jako člen rockových kapel jako Progres 2 nebo Futurum, natočil již několik sólových alb, která okouzlují posluchače především nádhernými niternými texty, tentokrát se společně s hostem Michalem Žáčkem objeví na podiu se speciálně sestaveným orchestrem a osmičleným vokálním ansámblem)
  3. 12. Metro Music Bar – Jiří Levíček & B-SIDE BAND, bandleader Josef Buchta (v produkci festivalu – speciální jazzový program s pianistou Jiřím Levíčkem, sólistou a autorem většiny programu koncertu, který složil originálně pro B-SIDE BAND, část programu bude věnovaná i skladbám legendárních brněnských autorů i moderním jazzovým kompozicím Jakuba Červenky, jedná se o závěrečný koncert festivalu)

Brno 28. srpna 2017

Zdroj: tisková zpráva