Hvězdná kapela Herbieho Hancocka a Encores. Struny podzimu přidávají další jména
Herbie Hancock

Hvězdná kapela Herbieho Hancocka a Encores. Struny podzimu přidávají další jména

7. září 2017, Praha – Pořadatelé festivalu Struny podzimu, který začíná 20. října, odhalili kompletní program doprovodné série Encores a přidali zvučná jména několika dalších umělců, kteří vystoupí v rámci hlavních koncertů. Po pár měsících tajnůstkaření totiž prozradil složení své kapely v rámci podzimního turné Herbie Hancock, a jak se dalo tušit, Praha se má na co těšit. Na basu tradiční Hancockův souputník James Genus, za bicími osvědčený Trevor Lawrence a se saxofonem enfant terrible a umělec, který má našlápnuto k tomu stát se jednou z vůdčích osobností hudebního světa, Terrace Martin.

„Terrace Martin je nejen vynikajícím saxofonistou, ale i vyspělým skladatelem a oblíbeným producentem. Herbie Hancock potvrzuje čich na talenty a stejně jako kdysi jeho mentor Miles Davis dokáže skvěle sestavit a generačně vyvážit svoji kapelu,“ říká umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

Terrace Martin spolupracoval s hvězdami nejen jazzu, ale i hip-hopu či R’n’B, jakými jsou Snoop Dogg, Kendrick Lamar, Wiz Khalifa či Robert Glasper. Jeho autorské album Velvet Portraits si letos vysloužilo nominaci na Grammy. Vstupenky na koncerty jsou k dispozici na webu Strunypodzimu.cz a v tradičních předprodejích.

Koncertem skvěle obsazeného kvarteta Herbieho Hancocka festival 9. listopadu vyvrcholí, ale neskončí. Pořadatelé totiž pod názvem Encores připravili pestrou směs doprovodných akcí od jamování přes besedy až po další lákavé koncerty.

Na Struny podzimu se vrátí hammondkář Ondřej Pivec. Český rodák žijící v New Yorku zahájil právě na Strunách podzimu svoji spolupráci s hvězdným zpěvákem Gregorym Porterem. Co se původně zdálo jako jednorázová záležitost, se změnilo v dlouhodobou spolupráci a Pivcovy hammondky tak zní i na Porterově desce „Take Me to the Alley“ ověnčené Grammy. V rámci Encores Strun podzimu Pivec zahraje 9. listopadu v kulturním centru Royal se svojí newyorskou kapelou The Kennedy Administration s uhrančivou zpěvačkou Kennedy a fantastickým bubeníkem Natem Townsleyem.

Zajímavý hudební zážitek nabídne v rámci Encores také trumpetistka a skladatelka Štěpánka Balcarová. Se svým česko-polským sextetem a zpěvačkou Małgorzatou Hutek zhudebnila poezii Juliana Tuwima. A proč vlastně verše v polštině?

„Polština je měkká, vznešená, občas svými nosovkami připomíná francouzštinu. Je zpěvná, dá se jí rychle naučit a rychle porozumět,“ říká samotná Balcarová.

Tento koncert zavítá do prostoru Domu Černá labuť 29. října a následovat po něm bude jazzová jam session. Takže nástroje s sebou. „Stejná výzva platí i pro koncert Jiřího Slavíka 3. listopadu. Po jeho Mateřštině totiž bude přímo v La Fabrice následovat folklórní jam session,“ zve Spilka. Zkrátka v rámci Encores nepřijdou ani příznivci soudobé hudby a hip-hopu. Ty první hned po skončení koncertu Anthracite Fields totiž čeká beseda se samotnou autorkou tohoto díla Julií Wolfe. Návštěvníci vystoupení Shabazz Palaces v Divadle Archa se zase mohou těšit na přídavek v podobě afterparty s DJ Craigem z Radia 1. Většina akcí Encores je zdarma v rámci vstupného na hlavní koncert. Vstupenky na The Kennedy Administration a jam session se Štěpánkou Balcarovou Sextetem & Małgorzatou Hutek jsou v rámci předprodeje k dostání na webu festivalu.

PROGRAM STRUNY PODZIMU 2017

Začátky koncertů hlavního programu ve 20:00

 1. října, Forum Karlín

The Gloaming

 

 1. října, Divadlo Archa

Shabazz Palaces

 

 1. října, Divadlo Archa

Lambchop

 

 1. října, Divadlo Archa

Gavin Bryars: Nothing Like The Sun

 

 1. října, Divadlo Archa

Jason Moran: In My Mind: Monk at Town Hall, 1959

 

 1. října, Rudolfinum

Richard Galliano & Baborák Ensemble

 

 1. listopadu, La Fabrika

Jiří Slavík & Marian Friedl & VUS Ondráš: Mateřština

 

 1. listopadu, Anežský klášter

Ralph Towner (17:30)

Ralph Towner (20:00)

 

 1. listopadu, Forum Karlín

Julia Wolfe: Anthracite Fields

Bang on a Can All-Stars, Martinů Voices, sbormistr Lukáš Vasilek

 

 1. listopadu, Forum Karlín

Herbie Hancock

 

PROGRAM ENCORES STRUNY PODZIMU 2017

 

 1. 10. DJ Craig (Divadlo Archa)

Afterparty po koncertě Shabazz Palaces obstará DJ Craig z Radia 1.

 

 1. 10. Jam session se Štěpánka Balcarová Sextet & Małgorzata Hutek (Dům Černá labuť, 22:00)

Po koncertu Jasona Morana sbalte nástroje a přesuňte se do Černé labutě. Jazzovou jam session tu odstartuje Štěpánka Balcarová se svým česko-polským uskupením. Následně dostane prostor každý, kdo bude mít chuť si zaimprovizovat v jazzovém kontextu. Více o kapele se dočtete ve speciálním článku.

 

 1. 11. Folklórní jam session (La Fabrika)

Jam session je sice termín asociovaný spíše s jazzem, ale i v jiných žánrech, kde existuje tzv. standardní repertoár a muzikanti rádi improvizují, má své místo. Cimbálová muzika je vlastně tak trochu náš domácí jazz. Stejně jako jeho americký bratr klade důraz na precizní a nakažlivý rytmus, improvizaci a hlavně osobitou expresi nejen primášů. Jiří Slavík, hlavní protagonista projektu Mateřština, je navíc nejlepším pojítkem mezi afroamerickým „folklórem“ a moravským „jazzem“. Umí totiž zahrát oboje a navíc skvěle. Spontánním hudebním setkáním protagonistů Mateřštiny s dalšími folklórními hudebníky a veřejností vyvrcholí jedinečný večer v La Fabrice, jenž elegantně kombinuje umění s kultivovanou zábavou.

 

 1. 11. Beseda s Julií Wolfe (Forum Karlín)

Přímo na podiu po skončení představení Anthracite Fields jsme pro vás připravili interview s autorkou tohoto skvostného oratoria. Čeká vás moderovaná diskuze nejen nad stěžejním dílem soudobé hudby poslední doby. Julia Wolfe je jednou z celosvětově nejuznávanějších skladatelek soudobé hudby. Kromě Pulitzerovy ceny za Antracitová pole získala také MacArthurovo stipendium pro rok 2016.

 

 1. 11. The Kennedy Administration (Royal, 22:00)

Závěrečný Encore festivalu obstará po koncertu Herbieho Hancocka hammondkář Ondřej Pivec se svou newyorskou kapelou The Kennedy Administration. Ondřej Pivec skvěle ilustruje význam festivalu Struny podzimu při iniciování uměleckých projektů a mezinárodních spoluprací. Právě na Strunách podzimu se před pěti lety vůbec poprvé potkali na jednom pódiu se zpěvákem Gregorym Porterem, a tato spolupráce jim letos vynesla cenu Grammy. Více o kapele The Kennedy Administration se dočtete ve speciálním článku.

Zdroj: tisková zpráva