Ve středu 21. června začíná festival Prague Proms

Ve středu 21. června začíná festival Prague Proms

Mezinárodní hudební festival Prague Proms zahájí 21. června 2017 ve Smetanově síni Obecního domu hollywoodský skladatel Danny Elfman. 13. ročník letní přehlídky klasické, filmové a jazzové hudby nabídne koncerty multižánrové umělkyně Ute Lemper, jazzové hvězdy Denise Donatelli, trumpetistyBobby Shewa, cenami Grammy ověnčeného Gordon Goodwin Big Phat Bandu nebo legendy filmové hudby, Vladimíra Cosmy.

13. ročník Prague Proms otevře osobně skladatel Danny Elfman, který pod vedením dirigenta Johna MaucerihoČeským národním symfonickým orchestrem (ČNSO) zahraje nejen filmovou hudbu, ale také ve světové premiéře Koncert pro housle a orchestr.

Danny Elfman koncert zkomponoval pro virtuosku Sandy Cameron, která se pražskému publiku představila už fenomenálním sólem ve Střihorukém Edwardovi na večeru hudby z filmů Tima Burtona,“ vysvětlil ředitel festivalu, trumpetista a šéf ČNSO Jan Hasenöhrl.

Vůbec poprvé se v České republice představí zpěvačka Denise Donatelli, která se čtyřmi nominacemi na Grammy patří k vycházejícím hvězdám světového jazzu. Losangeleská jazzová společnost (Los Angeles Jazz Society), v jejíž porotě tehdy seděli mj. i Herbie Hancock, Quincy Jones a Johnny Mandel, jí udělila titul Jazzová zpěvačka roku. Jejími partnery na jevišti Obecního domu v Praze budou klavírista Matt Harris a trumpetista Bobby Shew, který současně celý koncert povede.

Německo-americká umělkyně Ute Lemper se na festival Prague Proms vrátí po devíti letech s novým programem, zahrnujícím skladby Edith Piaf, Jacquese Brela, Astora Piazzolly nebo Kurta Weilla. V Obecním domě zazpívá 25. června za doprovodu Českého národního symfonického orchestru vedeném dirigentem Vince Mendozou.

Pro příznivce klasické hudby připravil šéfdirigent ČNSO Libor Pešek na 3. července výjimečný koncert, složený z jeho nejoblíbenějších skladeb. Zazní impresionisté Claude Debussy a Maurice Ravel.

Impresionistická hudba se musí poslouchat stejně, jako se díváme na slavné Monetovy, Gauguinovy či Degasovy obrazy – necháme se unášet kouzlem, kterým nás zaplaví,“ vyznal se držitel Rytíř britského impéria a prezident festivalu Prague Proms Libor Pešek.

10. července v Obecním domě bude ČNSO dirigovat legendární skladatel Vladimír Cosma. Jeho hudba zní ve filmech s Jean-Paul Belmondem, Louisem de Funèsem nebo Pierrem Richardem a na festivalu Prague Proms připomene svou hudbu ze snímků Velký blondýn s černou botou, Blbec k večeři, Křidýlko nebo stehýnko nebo Dobrodružství rabína Jákoba.

Letošní přehlídku 19. července uzavře tradičně koncert filmových melodií, tentokrát pod názvem Nejen Hollywoodská noc. ČNSO pod vedením dirigenta Carla Davise se sólisty Janem HasenöhrlemLukášem Chejnem zahraje slavné skladby z hollywoodských filmů, ale také z legendárních snímků evropských studií Cinecittá, Bavaria či Gaumont. Na koncertu vystoupí také herečka Anna Fialová a sopranistka Jana Sibera.

Mezinárodni hudební festival Prague Proms pořádá od roku 2005 Český národní symfonický orchestr. Během uplynulých 12 ročníků jej navštívilo přes 100.000 diváků a v Praze nebo Kutné Hoře vystoupily světové i domácí špičky hudby různých žánrů, jako například operní pěvkyně Anna Netrebko a Edita Gruberová, BigBand Buddyho Riche, držitelky Grammy Natalie Cole, Angélique Kidjo a Dianne Reeves. držitelé Oscara a Zlatého glóbu F. Murray Abraham a Zdeněk Svěrák a další.

Na 10. říjen festival připravuje speciální koncert Proms Gala, v němž za účasti osobností hudebního divadla  připomene 25. výročí prvního českého uvedení muzikálu Bídníci a další muzikálové hity.

Vstupenky jsou v prodeji online na webu Prague Proms (www.pragueproms.cz)

Zdroj: tisková zpráva