V rámci festivalu SAXOPHONE DAYS 2017 zahrají v Jazz Docku  Joe Lovano, Logan Richardson, Peter Van Huffel nebo Toms Rudzinskis

V rámci festivalu SAXOPHONE DAYS 2017 zahrají v Jazz Docku Joe Lovano, Logan Richardson, Peter Van Huffel nebo Toms Rudzinskis

Ve dnech 21. až 23. března se v klubu Jazz Dock uskuteční tématický festival SAXOPHONE DAYS, tentokrát věnovaný „královskému“ jazzovému nástroji – saxofonu. Tato akce navazuje na předešlé ročníky GUITAR DAYS a PIANO DAYS, v rámci nichž u nás vystoupili např. Lionel Loeke, Luis Perdomo, Gerald Clayton nebo Aaron Goldberg, a opět přináší tři dny nabité velmi kvalitními koncerty a také jedním workshopem. Jsme hrdí, že se nám podařilo po složitých vyjednáváních dohodnou koncert legendy světového saxofonu Joe Lovana a jeho Classic Quartetu.

Program Saxophone Days 2017

Joe Lovano se za svoji kariéru podílel na mnoha projektech – spolupracoval například s osobnostmi jako Jack McDuff, Dr. Lonnie Smith, Woody Herman, Mel Lewis, Hank Jones, Paul Motian, John Zorn, George Mraz, Charlie Haden, McCoy Tyner nebo John Scofield. Vydal mnoho různých alb jako leader i jako sideman, ale svojí aktuální kapelu pojmenoval jako Classic Quartet. Vychází z alba „I’m All For You“ s podtitulem „Ballad Songbook“, které vyšlo u Blue Note v roce 2011. Na tomto CD se věkově odstupňovaná čtveřice hudebních přátel – Joe Lovano, Hank Jones, George Mraz a Paul Motian – po svém vyznávala ze své lásky ke skvostným, byť někdy polozapomenutým jazzovým standardům. Na aktuálním evropském turné jej doprovodí úžasní mladí hráči: geniální pianista Lawrence Fields a rytmická sekce Peter Slavov (b) a Otis Brown (dr).

Joe Lovano je bez přehánění mistr svého oboru, jejen z nejvlivnějších saxofonistů moderního jazzu, který shrnuje odkaz velkých hráčů 50. a 60. let jako byli Coleman Hawkins, Lester Young, Dexter Gordon či John Coltrane a zároveň vložil velmi osobitý pohled na saxofonovou hru, improvizaci, kompozici i celkový koncept jazzu na konci 20. a začátku 21. století. Koncert bude mimořádně ve speciálním „divadelním“ uspořádání, bez stolů, s židlemi v řadách, což umožní vychutnat si zážitek s hudby ještě více. Přijďte si vyslehnout živoucí legendu jazzu zblízka, v prostředí jazzového klubu!

Vystoupí i několik dalších hráčů mezinárodního významu: Logan Richardson, Peter Van Huffel, Toms Rudzinskis.

Uskuteční se také workshop hry na saxofon pod vedením Ondřeje Štveráčka.

Logan Richardson je velkou hvězdou současného amerického saxofonu. Za svou kariéru stihnul vystupovat s mnoha významnými hudbeníky newyorské progresivní scény (Joe Chambers, Ambrose Akinmusire, Greg Tardy, Nasheet Waits, Billy Hart nebo Jason Moran) a to jej vtáhlo do tvůrčího kvasu této postmoderní jazzové generace. V r. 2006 vydal debutové album „Cerebral Flow“ a následovalo v r. 2009 CD „Ethos“. Obě tato alba byla vysoko hodnocena jak odbornou veřejností, tak hudebními příznivci.

Dlouho očekávané třetí album „Shift“ (Blue Note Records) se stalo definitivním průlomem do jazzové elity. Tuto nahrávku realizoval společně s hudebními esy jako je kytarista Pet Matheny, pianista Jason Moran, budbeník Nasheet Waits a kontrabasista Harish Raghavan! Hudba na tomto CD je otevřená, emočně silná a kompozičně dotažená. Logan Richardson si bere to nejlepší s moderního jazzu a posouvá a přetváří tuto kvalitu vlastním a osobitým vkladem, který reflektuje soudobé prvky a hudební vlivy. Virtuózní hra a improvizace je samozřejmostí, a vždy vyznívají k podpoře vzrušujících kompozičních myšlenek Logana Richardsona.