Od pátku 17.června do úterý 28.června proběhne v Kroměříži již 27.ročník mezinárodního festivalu současného umění (především hudby) s duchovním zaměřením FORFEST. Tento jedinečný festival je od loňského roku držitelem Ceny České hudební rady a vstoupil do širšího evropského projektu EFFE (Europe For Festivals). Za dobu svého konání (od počátku devadesátých let) hostil velké množství vynikajících osobností z celé Evropy – skladatelů, instrumentalistů a výtvarníků.

Dušemi festivalu jsou manželé Zdenka a Václav Vaculovičovi. Již v hlubokých 80.letech (to ještě nebyli svoji a Václav nesl jméno Veselý) pořádali na zahradě jednoho kroměřížského domu tzv.Sedánky, pravidelná čtvrtletní setkávání lidí z oblasti nonkonformní kultury.

Festivalové dění bude jako vždy nesmírně bohaté. Vedle výstav bude hlavní náplní opět soudobá vážná hudba komorního rázu. Ta bude znít na mnoha historických místech města – kromě sakrálních prostor (Chrám sv.Mořice, Dóm sv.Václava) a Muzea Kroměřížska bude stěžejní festivalovou lokalitou areál Arcibiskupského zámku (Sněmovní sál, Salla terrena, Obrazárna zámku, Květná zahrada, včetně rotundy a zahradního ateliéru).

Zahajovací koncert bude ve znamení vystoupení výtečného slovenského souboru soudobé vážné hudby Quasars Ensemble. Vyberu jen některé koncertní akce, neboť ve všední dny se uskuteční dva, o víkendech tři koncertní projekty! Třeba 20.června zazní vítězné skladby mezinárodní soutěže elektroakustické hudby, den poté bude koncertovat slovutné Československé komorní duo a proběhne koncert k 80.narozeninám slovenského skladatele Ladislava Kupkoviče. Já osobně se těším na 25.červen, kdy v rotundě Květné zahrady nejdříve vystoupí italský hudební experimentátor Nicola Baroni se svým hyper-violoncellovým projektem věnovaným Kafkovi, večer pak duo Irena a Vojtěch Havlovi. Následující den zazní skladby účastníků loňských kompozičních kurzů Postfest, jež v Kroměříži probíhají po skončení Forfestu první červencový týden. V zahradním ateliéru budou moci zájemci navštívit autorské poslechové pořady – představí se v nich skladatelé Rudolf Růžička, Pavel Slezák a Ivana Loudová. V této souvislosti bych rád upozornil na vynikající Slezákovo pojednání na téma „Duchovní hudba – rozdíl mezi Východem a Západem“, které v rámci festivalových kolokvií zaznělo a na portrét Loudové zde na JazzPortu.

Forfest pak uzavře v Chrámu sv.Mořice ansámbl Opera Diversa Brno s 25.symfonií Františka Emmerta, který před rokem bohužel zemřel. Nedávno (26.dubna) měla být týmž orchestrem premiérována v Brně, ale pro hlasovou indispozici sólové pěvkyně tato čtyřvětá kompozice pro mezzosoprán, violu, varhany a smyčce provedena nebyla. Premiéra se tak přesunula do Kroměříže! Pod taktovkou mladého slovenského dirigenta Ondreje Olose se v sólových partech představí sopranistka Hana Škarková, výtečný houslista Milan Paĺa a jeho bratr, varhaník Marek Paĺa…

Kompletní program naleznete na festivalových stránkách.

Jeden komentář

  1. Jan Hocek

    Bohužel musím doplnit svůj text o smutnou zprávu: 15.června Mistr Kupkovič zemřel. Takže koncert Československého komorního dua proběhl již in memoriam… Čest památce úžasného slovenského skladatele, jehož dílo bude ale žít…tedy doufám… začínám být velmi skeptický ohledně kulturnosti současné střední Evropy…

    Odpovědět

Napište komentář

E-mail nebude publikován

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..