Ghost Of You aneb Post-rockový ledovec v Brně
zvuk100%
obal90%
hudba90%
93%Průměrné skóre

Mladá brněnská kapela GHOST OF YOU vydala koncem uplynulého roku u Indies Scope debutové album „Glacier & the City“. Stopáží sice krátké, ale pořádně výživné, jen co je pravda!

Ghost Of You vznikla v roce 2012 a již na sebe stačila upozornit natolik, že účinkovala na festivalech v maďarském Szigetu a rumunském Banátu. Jejich EP „Ocean K“ z roku 2013 naznačil, že se jedná o netuctovou rockovou partu. Zpěvák Tomáš Novohradský, kytarista Štěpán Pařízek, baskytarista Jiří Habarta a bubeník Michal Janík pak v JáMor studiu pod produkčním dohledem zkušeného Ondřeje Ježka natočili osm neobyčejně silných skladeb, jež naplnily mírou vrchovatou stopáž Ledovce ve městě (31:36) a nenechají vás ani na pikosekundu vydechnout!

Kapela hraje, jak sama uvádí, elektronický psychedelický pop, ale v tomto navýsost eklektickém stylu našla již svoji vlastní tvář. Svébytný post-rockový styl Ghost Of You do sebe nasál vše podstatné a smysluplné, co přinesla rocková muzika od počátku 80.let, počínaje Joy Division, potažmo New Order, a konče Radiohead, Faith No More, nebo třeba Sigur Rós. Stavba písní je sice mnohdy komplikovanější, než bývá zvykem, ale zemitá, hutná a rozostřená basovka i elektronicky uchopená kytara plně nahrazují harmonické klávesové nástroje a dochucují zvuk zároveň prvky ambientu i noise. Zpěvákova angličtina je na slušné úrovni, a to je dobře, neboť tahle muzika musí jít taky do úst, a česká slova by bylo obtížné napasovat do rozlámaných rytmů a riffů, kterých je v každé skladbě dost a dost, aby se posluchač nenudil a byl naopak neustále překvapován. Zpěv je tak čitelný a plnokrevný, zbytečně neexhibuje, a neodvádí pozornost od celku. A nejen po instrumentální, či vokální strránce jde o kvalitní nahrávku; zvukově je též nadstandardní!

coverOněch osm skladeb je vskutku dechberoucích! Tedy určitě hned ta úvodní „Armenia“ vás posadí na zadek. V následující „Flesh And Worms“ uslyšíte v tom neustále proměnlivém toku i U2 z časů Zooropy, v „Hermaphrodite“ si vychutnejte kytarové zvukoborectví a rytmickou roztříštěnost, stmelenou zvukovou stěnou, respektive vlnou (jako to umějí třeba Sigur Rós). Ani v čitelnějších, méně komplikovaných skladbách, jako je „From the Top Of Their Lungs“ či „As If You Died At My Birth“, neztrácí kapela šťávu a lyrická místa jsou spíše tíživá, jako tomu bylo u Joy Division. Ostatně k této zásadní kapele (respektive k New Order) naprosto jasně odkazuje song „Horses“. Vzorem příkladné práce s dynamikou a zvukovým zhušťováním budiž „Deerhunter“ (pak si pusťte klip s touto písní, jenž je pod recenzí, to je prostě bomba!). Finále poté překvapí space-rockovým úvodem, noisovými prvky a ještě elektroničtějším zvukem, jakoby oproštěným již od toho kytarového, jenž vyústí v elektroakustickou mlhu; že by náznak dalšího vývoje? Každopádně je na co se těšit…

Jeden komentář

  1. Jan Hocek

    Brněnská naděje české indie scény Ghost of You vyráží koncertovat do Londýna. Pro svoje fanoušky navíc připravila živé video ze svého vystoupení na letošním Colours of Ostrava. Ghost of You nahráli v loňském roce debutové album Glacier and the City a nikdy se netajili svými ambicemi včetně těch zahraničních. Ty se pokusí na konci září na britských ostrovech přetavit ve svůj další úspěch. Ghost of You zakončí své krátké ostrovní turné nejdůležitějším vystoupením. V londýnském klubu The Forge spolu s další českou kapelou Mydy Rabycad zahrají 27. 9. před britskými hudebními publicisty a agenty a budou tak zastupovat aktuální dění na české hudební scéně. Akce nazvaná FRESH CZECH si vzala za úkol představit mladé nadějné kapely v té největší konkurenci, v mekce evropské poprockové hudby, v Londýně. Že je to velká výzva pro tak mladou kapelu si uvědomuje i kapelník Michal Janík, přesto si celou šňůru hodlají co nejvíce užít: “Máme za sebou neuvěřitelnou festivalovou sezónu a plynule pokračujeme na své první koncerty v Anglii. Před rokem dost nereálný sen a teď tam opravdu budem! Skvělý. Na odpočinek není čas, na to jsme ještě moc mladí.”

    Odpovědět

Napište komentář

E-mail nebude publikován

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..