Sólový klavír Izraelce plus české groovy na Jazzinci!

Sólový klavír Izraelce plus české groovy na Jazzinci!

Sólový klavír Izraelce plus české groovy na Jazzinci!Do Trutnova na festival Jazzinec zavítá 19.února izraelský klavírní virtuoz OMER KLEIN s projektem Piano Solo. V Koncertní síni Bohuslava Martinů pak návštěvníci vedle akustického jazzového piana uslyší ještě funky duo PAVEL JAKUB RYBA & MIREK LINKA. Vskutku jedinečný dvojkoncert!

O Omeru Kleinovi se říká, že se narodil s darem psát silné melodie. Ale nikdy nepřemýšlel o kariéře písničkáře, protože hrát pořád dokola stejným způsobem jednu skladbu by ho nebavilo. V jednom rozhovoru k tomu říká: „Má rovnocenná láska k obému – improvizaci i písni – je podstatou mé hudby. Jedna moje část stále pátrá po krásných melodiích, je tu však i druhá, snažící se odpoutat a hrát z odlišného časoprostoru. Když se setkají, je má tvorba úplná.“ Stejně jako mnozí další izraelští hudebníci, kterým učaroval jazz, tak i Omer Klein zavítal do Spojených států, aby nasál to podstatné; v jeho případě to byli Fred Hersch, John Zorn a Danilo Perez, kdo ho učili. A protože v něm klokotá krev nejen židovská, ale také evropská a severoafrická, stává se Kleinova hudba spojnicí mezi kulturami. Dnes tolik potřebná! Čtyřiatřicetiletý pianista se nyní usadil v Německu, v Düsseldorfu žije totiž jeho žena, operní pěvkyně. Vydal tady také zatím poslední album, a to „Fearless Friday“, natočené jeho triem.

Pavel Jakub Ryba a Mirek Linka spolu hrají v Rybově kapele The Fish Men, ale takto v duu je to poprvé. Nový projekt českého Jaca je zaměřen na melodický groove, hraný ovšem šťavnatě a od podlahy. Baskytarista P.J.Ryba je považován za geniálního chameleona, v jeho portfoliu najdeme Krásné nové stroje, Jazz Q. Martina Kratochvíla, Combo FH Daniela Fikejze, Jazz Fragment, Marsyas, Petra Nováka, Mirku Křivánkovou, Pavla Bobka a Hanu Zagorovou. Na jeho výtečných albech pro slovenský label Hevhetia si zahráli třeba Józef Skrzek („Smaller Wounds“ 2002) a Mike Stern („Morally Topless“ 2004)! Mirek Linka je kytaristou, rozkročeným mezi soudobou vážnou hudbou (Agon Orchestra) a funky-jazzovou fúzí (zakladatel kapely Work, Shop & More).