… ale jeho odkaz je více než životný, živoucí, trvalý, nezpochybnitelný, nezničitelný!
V požehnaném věku 90 let zemřel 5.ledna večer PIERRE BOULEZ, zásadní hudební ikona 20.století a počátku století tohoto. Bez něho by soudobá hudba vypadala jinak. A my bychom v té naší zlatoslavičí zemičce zapomněli na Janáčka. V roce 2009 si to uvědomila i brněnská JAMU a udělila mu čestný doktorát…
Pierre Boulez byl nejen skladatelem a pedagogem, ale také uznávaným dirigentem. Získal celkem 26 cen Grammy, což mnozí jeho vrstevníci a žáci nesli nelibě, protože to považovali za zpronevěření se výsostně intelektuálním myšlenkám moderní vážné hudby. Pranic si z toho nedělal, i když útoky proti němu byly mnohdy nevybíravé; byl dokonce přirovnáván k bájné žábě na prameni, která dusí novou skladatelskou generaci, jakéhosi Stalina hudby. To ostatně i v tak výlučném tvůrčím světě není vzácností; své by mohl vyprávět například velikán polské hudby Penderecki…
Pierre Boulez studoval po 2.světové válce u Pierra Messiaena. Jeho kompoziční tvorba vycházela nejdříve z dodekafonie, atonální hudby a serialismu, poté experimentoval s aleatorikou (t.j.s principem náhody) a improvizací, čímž získal respekt i v jazzovém světě, zabýval se též elektronickou hudbou. Spolupracoval m.j s Frankem Zappou – v roce 1984 vyšlo dokonce album „Boulez Conducts Zappa: The Perfect Stranger“, kde Boulez diriguje svůj Ensemble Intercontemporain (s nímž vystoupil v letech 1990 a 2010 na Pražském jaru) hrající Zappovy skladby!
Tak se tam nahoře zase ti dva sejdou. A k nim se přidá dozajista Debussy, Wagner, Mahler, Stravinskij i Janáček…