Pozvánka na koncert - Black Claw (can) + Seuora (fin)

Pozvánka na koncert – Black Claw (can) + Seuora (fin)

Country zdaleka nemusí být jen z Nashvillu a od vkročení alternativní country na hudební scénu už také uběhlo pár desítek let. Před dvěma lety vznikla virtuální platforma zastřešující to nejtemnější a nejzajímavější nejen z alt country. Death Roots Syndicate se zaměřuje na pochmurnější podobu folku, blues, country a bluegrassu, vycházející z tradic amerického kontinentu, prolezlou pachem šantánů, zapadlých špeluněk i krchova. A právě ze stáje Death Roots Syndicate vyrážejí na podzimní turné dvě kapely z odlišných kontinentů – Black Claw z Vancouveru a finská Seuora, které se v rámci své evropské šňůry zastaví v novém bratislavském pubu v historickém domě ze 13. století Black Well,  nedávno otevřeném kulturním prostoru Platforma Troppau v Opavě a pražském klubu Buben.

Inspirovaná amerikanou, Johnnym Cashem či  Those Poor Bastards se v pustých lesích kanadské divočiny zrodila naštvaná, primitivní muzika Black Claw. Severoamerická black country si libuje v divokých vystoupeních a vykreslování pošmourných odstínů ještě o poznání krutějších než dokáže zachytit studiový materiál. Do Prahy přijede Reverend Black Claw představit čtvrté album, letošní Thieving Bones. Osmi písním v pádivém tempu a s rázným banjem dominuje Reverendův hlas, burácivý a nekompromisní jako motorová pila, těšte se na canadian noir one man show chlapíka s vizáží vyhazovače nočního baru po setkání s bandou deklasovaných zmetků.

O neveselých stránkách lidského bytí i hororových historkách s notnou dávkou slovanské melancholie vypráví finská Seuora, v současné době duo kytaristy a zpěváka Reverenda Funguse a Johnnyho “Jugse” Backwatera na basu a perkuse.  Tak trochu jiný blues band, kombinující elementy zašlé slávy kabaretů, death blues a evropského noir-folku, pochází z Jyväskylä, neblaze proslulého studentského města s vysokou nezaměstnaností a čilým zločineckým podhoubím. O inspiraci proto nemá Seuora nouzi. Za tři roky trvání má kapela na kontě dlouhohrající desku The OddBeats, EP The Electric Chair Cabaret a několik bizarních nahrávek a singlů. “Kdyby byl Tom Waits gothic žijící v močálech, mohl by znít tak nějak jako tahle kapela. Seuora je kombinací doom blues, swamp rocku s duší Halloweenu a náznakem folku,” popisuje zahraniční kritika kapelu. Ta tuzemská jen suše trousí: „Potlachu Captaina Beefhearta s Karlem Hašlerem uprostřed hlubokého lesa na drogové mýtince by se chtěl zúčastnit každý poctivý tramp.“

Seuora - Hate the Dead / Envy the Living (Official music video)

Black Claw (can) + Seuora (fin)

24. 10. 2015, Black Well, Bratislava

25. 10. 2015, Platzforma Troppau, Opava, 19:00

https://www.facebook.com/events/938640882870262/

26. 10. 2015, Klub Buben, Praha, 20:30

https://www.facebook.com/events/698000083666900/

https://blackclaw.bandcamp.com/

https://seuora.bandcamp.com/