Letošní Americká cena také pro Filharmonii Hradec Králové!

Vězte, že do Hradce Králové pronikla prestižní THE AMERICAN PRIZE! Tuto cenu, jmenovitě Čestné uznání, letos získal americký dirigent PAUL MAUFFRAY a video nahrávka z loňského edukativního koncertu FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ právě pod jeho vedením, na kterém společně provedli „Příhody lišky Bystroušky“ Leoše Janáčka a Musorgského „Obrázky z výstavy“.

Americká cena se od roku 2009 každoročně uděluje nejlepším umělcům, souborům a skladatelům ve Spojených státech, a to formou neziskové soutěže prostřednictvím jejich předložených „živých“ nahrávek. Paul Mauffray spolupracuje s Filharmonií Hradec králové již od roku 1994, a to včetně bernsteinovsky „výchovných“ koncertů pro děti a mládež (a kohokoli, kdo má zájem proniknout do světa tzv.vážné hudby). Uvádí si je sám, neboť se naučil obstojně česky (považte!) z libret Janáčkových oper – patří totiž ke světově uznávaným a nadšeným janáčkologům. Proto dokáže publikum, byť nezkušené, začátečnické, naplno zaujmout, a zprostředkovat tak náročnější hudbu současné klipové generaci.

Dalším připravovaným projektem Filharmonie Hradec Králové s tímto dirigentem je opět edukativní, a to již cele zaměřen na osobnost moravského solitéra a dnes ve světě nejvíce obdivovaného českého skladatele – „Leoš Janáček – seznamte se!“ Na programu koncertu dne 26.listopadu (dopoledne, v 10.30) v sále Filharmonie je výběr z Lašských tanců, původní předehra k opeře Její pastorkyňa, výběr z Tarase Bulby, „Allegretto“ ze Sinfonietty a výběr z Glagolské mše. Vskutku reprezentativní janáčkovská dramaturgie!