Český rozhlas Vltava přináší nový projekt přibližující opomíjenou historii jazzu. Každý první a druhý pátek v měsíci bude výjimečný znalec klasického jazzu Luboš „Bob“ Zajíček posluchačům zprostředkovávat vznik hudby, která je jedním ze symbolů 20. století. Živě vysílaná série začíná na Vltavě už v pátek 5. září v 9 hodin a následně bude kdykoliv dostupná on-line na vltava.rozhlas.cz/jazz.
Všech 20 dílů v deseti měsících znamená celých 600 minut skvělé hudby i zajímavých osudů. Posluchači se bez romantických příkras dozví, za jakých okolností se jazz rodil a dál rozvíjel. Uslyší také unikátní a ucelený soubor nahrávek z let 1901 až 1942, tedy z doby, kdy jazz významně promlouval k širokým vrstvám publika.
„Chceme usnadnit cestu k informacím, které dnes pořád tak trochu chybí. Před rokem 89 scházely možnosti dozvědět se toho více a bylo nutno vypořádávat se s ideologií, která vyžadovala rétorické kličky typu „utlačovaný černošský proletariát.“ Navzdory tomu u nás vyšel unikátní soubor LP desek Antologie jazzu Lubomíra Dorůžky a k dispozici byla např. hudební sbírka několika vinylových nosičů Písně otce vod Zbyňka Máchy. V polistopadové době byl zájem o klasický jazz v útlumu a mezi zajímavější počiny se řadí snad jen překlad knihy Jazz Johna Fordhama, která je ale bez hudební dokumentace. Nic bohužel nepřineslo tolik podrobností, kolik se chystáme nyní poskytnout my“, říká autor pořadu Luboš Zajíček.
Audiodějiny klasického jazzu bude Vltava vysílat vždy první dva pátky v měsíci v rámci dopolední řady Jazzofon (9:00 až 9:30). První pátek se zaměří na přístup k hudbě, události a osobnosti a druhý pátek bude věnován žebříčkům Top 10 nejprodávanějších fonografických válečků a gramofonových jazzových desek. Všechny díly Vltava postupně zveřejní na vltava.rozhlas.cz/jazz společně s články doplněnými o obrazový materiál.
„Luboše Zajíčka jsme požádali o sestavení dějin prvních 40 let jazzu jednoduše proto, že je jeden z nejpovolanějších znalců této tématiky u nás. V rozhlase o klasickém jazzu mluví více než 25 let. Zároveň je v této oblasti předním umělcem“, upřesňuje Václav Vraný, dramaturg jazzového vysílání stanice Vltava. Luboš Zajíček (1938) hraje na kornet, který občas střídá s trubkou, skládá, aranžuje a vede kapely. V roce 1959 založil společně s Antonínem Bílým a Pavlem Smetáčkem legendární Traditional Jazz Studio. V roce 1975 zformoval vlastní, dodnes fungující, Classic Jazz Collegium. V současnosti vystupuje hlavně s mladšími kolegy ve svém Jazzofon Quintetu.
Další informace včetně přehledu jednotlivých dílů naleznete zde.