Juan de Marcos González přiveze kubánské melodie

Juan de Marcos González přiveze kubánské melodie

Vůdčí postava kubánského revivalu zahraje v Praze

Juan De Marcos González je hlavní postavou současné kubánské hudby, jehož životním posláním je prezentovat bohatství, rozmanitost a vitalitu kubánské hudby po celém světě. Spolupráce se skupinami Afro-Cuban All Stars, Buena Vista Social Club, Sierra Maestra a s vynikajícími umělci Rubenem Gonzalezem či Ibrahimem Ferrerem, mimořádně přispěla k mezinárodnímu zviditelnění kubánské hudby. Gonzalez se narodil v Havaně roke 1954. Jeho otec byl zpěvák, Juan tak vyrůstal obklopen hudbou. Později studoval klasickou kytaru na Havanské konzervatoři, ale i soukromě s velkými mistry jako byl Vicente Gonzalez a Leopoldin Nunez, absolvoval kurzy moderní harmonie a dirigování orchestru na Goldsmith College v Londýně.

Roku 1976 založil na vysoké škole kapelu kubánské lidové hudby Sierra Maestra, která dosáhla velkého úspěchu a nahrála čtrnáct alb na Kubě, v Evropě a v Africe.
V roce 1994 zahájil González spolupráci s gramofonovou společností World Circuit sídlící v Londýně a nahrál album Dundunbanza. Kvůli této desce rozšířil producent a majitel vydavatelství Nick Gold skupinu o piano, konga a trubku, na počest stylu legendárního kubánského muzikanta Arsenia Rodrigueze.

Poté, co de Marcos a Nick Gold našli společnou řeč, začali rozvíjet prezentaci opomíjených hvězd zlatého věku kubánské hudby. Album skupiny Afro-Cuban All Stars „Toda Kuba le gusta“ bylo nominováno roku 1998 na cenu Grammy. První nahrávky slavného seskupení Buena Vista Social Club pod taktovkou Juana de Marcose byly odrazovým můstkem následující vlny „Buena“ nadšení.
Po vydání alba Afro–Cuban All Stars a Ruben Gonzalez Ensemble řídil Buena Vista Social na Club na turné po Evropě i Americe a také na koncertech v původní vrcholné sestavě v divadle „Le Carre“ v Amsterodamu, newyorské Carnegie Hall a poté i v Mexiku.

Z těchto projektů se posunul na výsluní se svými novými ambiciózními nápady. V roce 2005 Marcos založil vlastní nezávislou značku DM Ahora!Records, s níž vydal alba Live in Japan a Step Forward nominované na Grammy. Další projekty představují novou generaci kubánské hudby propojující nejrůznější žánry. Hudebníci na nahrávkách volně sestavených pod praporem Afro Cuban All Strars čerpají z vynikající hudby stále málo známé mimo jejich zemi. Pozadí nahrávek je pozoruhodně různorodé. Noví umělci jako Tirso Duarte, Leo Vera a Charanga Habanera vystupují vedle takových jazzových es jako je mistr saxofonu a klarinetu David Suarez nebo pianista a aranžér Dave Alfaro. Jsou zde noví bubeníci a perkusisté jako Adel Gonzalez a Pacha Portuondo, nesmíme opomenout ani elektronické i komorní housle Luise Langa.

Během své kariéry Juan de Marcos González aranžoval, řídil, produkoval nebo koprodukoval více než 25 alb a některé z nich, jako např. Dundunbanza (Sierra Maestra 1994), Toda Kuba la gusta (Afro-Cuban All Stars 1997), Distinto, diferente (Afro-Cuban All Stars 1999), Buena Vista Social Club (1997), Introducing Ruben Gonzales (Ruben Gonzalez 1997) a Buena Vista Social Club presesents Ibrahim Ferrer, (1999) jsou uznávané jako klíčové kubánské hudební projekty 20. století.
Marcos je mnoha specialisty považován za skutečného vůdce kubánského hudebního revivalu minulých let.

Juan De Marcos González & Afro-Cuban All Stars (Kuba)
15.5.2014, Lucerna Music Bar, Praha
www.jmw.cz