Hudební iluzionista Ibrahim Maalouf přijede do Akropole + soutěž o 2 x 1 vstup

Hudební iluzionista Ibrahim Maalouf přijede do Akropole + soutěž o 2 x 1 vstup

Ibrahim Maalouf přijíždí se svým zatím nejambicioznějším projektem Ilussions – masivní zvuk na podiu obstarává osmičlenná kapela se čtyřmi trumpetisty!

Francouzsko-libanonský trumpetista Ibrahim Maalouf vymyslel vlastní hudební vesmír, kde se hudebně spojuje Západ s Východem – arabské stupnice, klasika, jazz, elektronika i hard rock a hip hop. Klasicky vzdělaný hráč, ještě v peřince uprchlík z válečného Bejrútu žijící v Paříži.

V mládí mozartovsky geniální dítě, později jazzman z náhody, dnes prýštivý hudební gejzír strhující přesvědčením: „Hudba není něco, co existuje, je to něco, co teprve vzniká. Bez pravidel, omezení, hranic.“

Těžko bychom také hledali jiného muzikanta, který za tak krátkou dobu získal tak širokou posluchačskou obec, a přitom hraje hudbu originální a nekompromisní. Maalouf se narodil v Beirutu v rodině, v níž převládali hudebníci a intelektuálové. Jeho strýc, světoznámý spisovatel Amin Maalouf je nositelem prestižní Goncourtovy ceny, dědeček byl básníkem a muzikologem, matka je pianistka a otec Nassim Maalouf klasický trumpetista známý tím, jak upravil trubku pro potřeby arabské hudby, která používá tóny v evropských durových a mollových stupnicích se nevyskytující.

Po dva roky pracoval s nástrojáři z pařížské společnosti Henri Selmer, výsledkem byla trubka opatřená čtvrtým pístem. Jeho syn v syntéze východní a západní hudby pokračuje. Když Ibrahim po vypuknutí libanonské občanské války vyrůstal v Paříži, od 7 let studoval jako zázračné dítě trubku u svého otce, vedle evropské klasiky a jazzu vstřebal i arabský hudební systém a vše propojil do vlastního hudebního světa, který navzdory sofistikovanosti překypuje energií. Jeho koncerty připomínají pečlivě načasovanou sérii výbuchů hudební ekvilibristiky, k Maloufovým inspiracím patří i Led Zeppelin.

Sestava:
IBRAHIM MAALOUF – Lead Trumpet
LAURENT DAVID – Electric Bass
XAVIER ROGE – Drums
FRANK WOESTE – Fender Rhodes / Keyboards
FRANCOIS DELPORTE – Electric guitars
YOUENN LE CAM – Biniou / Flute / trumpet
YANN MARTIN – Trumpet
MARTIN SACCARDY – Trumpet

Maalouf v současnosti představuje nejprogresivnější hudební spojku mezi Západem a Východem. Natáčel a koncertoval s Elvisem Costello, Stingem, Salifem Keitou, Amadou & Mariam, Vanessou Paradis, Lhasa de Sela, Arturem H nebo Erikem Truffazem a Dave Douglasem.

„Mutantní trumpetové šílenství,“ napsal o něm anglický novinář Andy Morgan.

Neděle – 13.04. 2014 / 19:30
Palác Akropolis
Ibrahim Maalouf
Francie/Libanon

Soutěžní otázka:  Ibrahim Maalouf  se podílel na soundtracku k filmu o slavném francouzském módním návrháři.  Jak se film jmenuje?

[iphorm id=1 name=“Soutěž“]