Darko Rundek zahraje v Jazz Time

Darko Rundek zahraje v Jazz Time

Darko Rundek je nepochybně velkou osobností chorvatské, potažmo jugoslávské hudební scény. Sedmapadesátiletý zpěvák, textař, básník, režisér a herec, začal svou kariéru jako skladatel filmové a rozhlasové hudby, na počátku osmdesátých let byl v čele extrémně oblíbené rockové formace Haustor, po rozpadu Jugoslávie se však rozhodl pro emigraci. Ve Francii započal novou hudební cestu, mnohem poetičtější, sofistikovanější a často posmutněle melancholickou.

Rundek vystudoval režii na divadelní akademii v Záhřebu, pod jeho vedením vzniklo mnoho divadelních her, v několika zazněla jeho doprovodná hudba či v nich  příležitostně vystoupil jako herec. Roku 1979 založil s kamarádem Srđanem Sacherem new wave kapelu Haustor. Rundek a Sacher byli výhradní autoři písní, Haustor míchali reggae, africké i karibské rytmy, rock, punk a v neposlední řadě balkán. Brzy dosáhli obrovské slávy a početné fanouškovské základny, pro které byli Haustor v nejisté politické situaci téměř hrdiny. Natočili čtyři studiová alba, živák i výběr nejlepších skladeb.

I přes obrovskou popularitu, se Rundek nadále věnoval komponování filmové hudby i hraní, čemuž se ostatně věnuje dodnes. Roku 2005 byl dokonce oceněn slovinskou cenou za nejlepší mužský herecký výkon ve filmu Janeze Burgera, Ruševine. Mezi léty 1982 a 1991 režíroval přes padesát dokumentů a rozhlasových her na rádiu Záhřeb,  k mnohým opět složil hudbu. Po rozpadu soustátí se rozhodl pro radikální změnu, odstěhoval se do Paříže a začal znovu. Pokračoval v psaní muziky pro divadlo, brzy se ve Francii rozkoukal a z frontmana oblíbené kapely, se stal sólista s často kritickými texty. Hned první album, Apokalipso, na kterém ironizoval poměry po rozpadu Jugoslávie, získalo devět ocenění v několika kategoriích – od písně roku, přes nejlepšího mužského zpěváka, po nejlepší klip. Druhá nahrávka, U širokom svijetu, se více přikláněla k folklórním tradicím, zazněla na ní mandolína, dudy i píšťaly. Intimnější akustická atmosféra alba byla podpořena i stálou doprovodnou kapelou, se kterou Rundek sjezdil Chorvatsko i sousední státy.

Rundek Cargo Trio - Uzivo (kompletan koncert)

Brilantní deska Ruke vycházela z touhy po rozvíjení ideí s dalšími muzikanty a značně stavěla na improvizaci. Švýcarská houslistka Isabel, perkusista Đani Pervan, pianista Dušan Vranić a zvukař Vedran Peternel, začali s Darkem úzce pracovat právě na tomto albu, Ruke prý vznikalo na samotě Isabelina mlýna v Burgundsku. Pod písně jsou proto spolu s Rundkem autorsky podepsáni i jednotliví členové kapely. Po roce nahrávání se sestava vydala na turné pod jménem Darko Rundek & Cargo Orkestar. Bohaté poetické obrazy textů, byly doprovázeny pro Rundka typickou směsící stylů. Úspěch přineslo i podepsání smlouvy s německým labelem Piranha Musik, na kterém vyšlo i následující, nejpropracovanější Mhm A-Ha Oh Yeah Da-Da. Od bohatého hudebního doprovodu přešel před několika lety Rundek k menšímu ansámblu. Vystupuje pouze s triem, z Cargo orkestar vzniklo Cargo trio ve složení Rundek, Isabel a Vranić. Posluchačům a divákům nabízí blízkost, až voyeursky můžete nahlížet pod prsty a do mysli chorvatského skladatele. Trojice vydala před čtyřmi lety první společné album Blue airplane, které představí právě v pražském Jazz Timu, v upravených verzích zazní i starší kusy. Nenechte si ujít drásavě upřímné i ukolébavkově jemné balady Darka Rundka.