THE GARD CARD ALBUMsVarhaník, klávesista, skladatel a aranžér Ondřej Pivec zakotvil na české jazzové scéně před cca osmi lety především jako kapelník vlastního souboru Organic Quartet, s nímž vydal dvě alba (Don´t Get Ideas, 2006; Never Enough, 2007) a za první z nich získal ocenění Anděl v žánrové kategorii jazz a blues. Pivcovo první sólové album „Oversason“ vyšlo v roce 2008, natočeno bylo v New Yorku a právě tam Pivec o rok později přesídlil. Přestože se tu a tam účastní nahrávání projektů českých kolegů (např. vynikající album „It´s About Time“ natočené ve spolupráci s Najponkem a Gregem Hutchinsonem), je naplno součástí neworské hudební scény, kde vystupuje v klubech, pracuje ve studiu a je regenschorim ve dvou kostelech v Harlemu. Pivcovy původní především jazzové vlivy se tak významně obohatily o vlivy „černé“ hudby a jejích subžánrů, jako je funk, soul, RNB a pochopitelně též populární hudba.

Na aktuálním albu THE GREEN CARD ALBUM (název mimochodem signalizuje předpokládané trvalejší sepětí Pivce se Spojenými státy), které label Animal Music vydal těsně před Vánoci 2013, Pivec kombinuje všechny uvedené vlivy a jazzovou polohu varhanního tria (Paul Bollenback – kytara, Adam jackson – bicí) občas obohacenou o dechové nástroje (Karel Růžička ml. – saxofon) zde doplňuje o skladby spadající více do světa „černé“ pop music; dle Pivcových vlastních slov jde o jeho „rozlučku s jazzem“: „Momentálně toho dělám hodně ve více hudebních žánrech, dřív jsem se věnoval jen jazzu, ale teď je toho mnohem víc, hlavně gospel a r´n´b a v podstatě hraju i popík. Takže jsem chtěl, aby album reprezentovalo vše, čemu se věnuji. Nechtěl jsem ale, aby to vyznělo jako změť a myslím si, že jsem protáhl linku napříč styly, takže to všechno hezky splyne dohromady. Je to také poprvé, co mám na desce zpěváky, přibližně polovina věcí je zpívaná.“

WWW: ondrejmusic.com

Album vychází půl roku po eponymním debutovém albu souboru CPR ELECTRIO, v němž Pivec působí spolu se saxofonistou Karlem Růžičkou ml. (rovněž usazeným v New Yorku) a bubeníkem Russellem Carterem, představuje však Pivcovu odlišnou polohu. THE GREEN CARD ALBUM obsahuje pět Pivcových vlastních skladeb a pět cover verzí, mezi nimiž vyniká píseň I Can´t Make You Love Me z repertoáru Bonnie Raitt a Crazy In Love od Beyoncé. Pivec se na albu představuje ve vrcholné formě aranžérské, producentské a interpretační, album vyniká dokonalým zvukem a přesnou produkcí. Početný tým hudebníků tvoří kytaristé Jordan Peters a Paul Bollenback, baskytarista Dmitry Gorodetsky, bubeník Adam Jackson, dechaři Matthew Hartnett, Freddie Hendrix a Karel Růžička ml., jakož i celkem šest zpěváků. Pivec říká: „Když mě Petr Ostrouchov oslovil s tím, že by rád vydal moji profilovou desku, měl jsem obrovskou radost. Okamžitě jsem souhlasil, i když jsem tušil, že to asi nebude nejjednodušší projekt. Chtěl jsem se posunout směrem k hudbě, kterou se v NY už pár let zabývám, tedy RNB a gospelu. Trochu jsem si tím zavařil, neboť jsem oslovil lidi, se kterými tu sice hrávám, ale jsou velmi vytížení. Měsíc před domluveným natáčením mi bubeník odjel na šňůru s Alicií Keys a zpěváci zase s Wyntonem Marsalisem, takže jsme naplánované natáčení museli o dva měsíce posunout.“

Album nahráli zvukoví mistři Michael Brorby a Ken Wallce, druhý z nich jej i smíchal; mastering je dílem Pavla Karlíka ze studia Sono Records. Obal vytvořil Marek Pistora ze Studia Najbrt ve spolupráci s newyorským fotografem Ryuhei Shindo. Předpokládá se, že v období dubna nebo května 2014 se v Praze uskuteční výjimečný koncert Ondřeje Pivce, na němž by album mělo být představeno a pokřtěno.

Soutěž

Soutěžíme o 3x CD tohoto alba. Na otázku můžete odpovídat do 15.2.2014. Výherce budeme kontaktovat e-mailem do týdne od skončení soutěže.

Soutěžní otázka: Jak se jmenuje první album Ondřeje Pivce?

[iphorm id=1 name=”Soutěž”]

Napište komentář

E-mail nebude publikován

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..