Na Festivalu swingové hudby zazáří jazzová hvězda první velikosti: britský pianista a zpěvák Anthony Strong & soutěž o 2×2 vstupy!

Národní dům na Vinohradech na podzim tradičně otevře své brány všem milovníkům swingové a jazzové hudby. Letošní, již 16. ročník festivalu swingové hudby, se uskuteční ve dnech 6. – 7. listopadu 2013. Je tradicí, že dramaturgové festivalu míchají mimořádně svěží a chutný koktejl špičkové swingové muziky z domova i ze světa, v němž jsou zastoupeni jak časem prověření interpreti a legendy tak nové objevy a hvězdy na vzestupu. K takovým bude letos patřit britský zpěvák a klavírista Anthony Strong, oblíbenec B. B. Kinga i Roda Stewarta, jehož celosvětový věhlas již začíná překračovat hranice jazzového oboru. Stále živé legendy bude důstojně reprezentovat Rozhlasový big band Gustava Broma řízený Vladimírem Valovičem. V programu nemohou chybět ani tuzemské špičky žánru: Sestry Havelkovy, The Swings a samozřejmě také Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. Originální zážitek slibuje formace PVC legendárního kontrabasisty Františka Uhlíře.

„Jsme velmi rádi, že se nám letos podařilo pro festival získat tu nejžhavější hvězdu první velikosti, britského pianistu a zpěváka Anthonyho Stronga. S velkým respektem o něm mluví nejen staří bardi jako Rod Stewart čivelký B. B. King, ale i jeho o pět let mladší konkurent na poli mladého dynamického současného jazzu, schopného oslovovat široké auditorium, kterým je Jammie Cullum.  Stejně tak nás těší, že u nás zahraje již 72 let na scéně působící Rozhlasový big band Gustava Broma a samozřejmě oblíbený Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, kteří nemohou v dramaturgické náplni našeho festivalu chybět,“ přibližuje Milan Hájek, ředitel Národního domu na Vinohradech, který festival tradičně pořádá.

TOO DARN HOT - Anthony Strong (official video)

Vstupenky na oba večery je možné zakoupit přímo v pokladně Národního domu na Vinohradech nebo v předprodejní síti Ticketpro. Ceny vstupenek jsou  300 – 850 Kč, abonentka na oba dny je za 1 300 Kč. Oba večery začínají v 19 hodin a slovem je již tradičně provede Aleš Benda. Aktuální informace naleznete na www.nardum.cz.

Spojené království Velké Británie a Severního Irska dalo světu kromě mnoha vůdčích osobností rocku a popu i pěknou řádku špičkových jazzmanů. Počínaje klarinetistou Ackerem Bilkem, přes legendárního kytaristu Johna McLaughlina, saxofonistku Barbaru Thompson anebo živelného showmana, vynikajícího zpěváka a klavíristu Jammieho Culluma. Je to právě on, kdo nyní získává navýsost kvalitního konkurenta: seznamte se s novou britskou jazzovou superstar, mladým charismatickým klavíristou a zpěvákem Anthony Strongem.

Na Festivalu swingové hudby zazáří jazzová hvězda první velikosti: britský pianista a zpěvák Anthony Strong & soutěž o 2x2 vstupy!

Rodák z britského Croydonu propadl hudbě již v dětství: „Když jsem jako malý začal inklinovat k muzice, neměli jsme doma pořádné piano. Takže kdykoli jsme vyráželi na rodinnou dovolenou, museli jsme k prarodičům, kde jsem seděl celou dobu u obstojného klavíru. Jen jsem pozdravil mezi dveřmi, už jsem mazal na otáčivou židli ke klávesám. Nebyla tam možnost hrát s rádiem, a tak jsem se všechny písničky naučil hrát v C dur. Když pak přišel čas začít regulérně ‘chodit do klavíru’ měl už jsem díky hraní podle sluchu slušné povědomí o základech harmonie.”

Taková míra talentu a zájmu celkem jasně určila Anthonyho další cestu. Již během studií na prestižních Whitgift School, The Purcell School of Music a světoznámé Guildhall School of Music získával respekt jako oblíbený studiový i doprovodný hráč. Vystupoval mimo jiné s Michaelem Boltonem, Marti Pallowem nebo Jocelyn Brownovou. Anthony si získal značnou popularitu nejen pravidelným hraním v prestižních londýnských klubech, včetně slavného Ronnie Scott’s, ale i rolí Jerry Lee Lewise v úspěšném muzikálu Million Dollar Quartet v londýnském West Endu. Skutečným průlomem se pak stalo úspěšné předskakování B.B.Kingovi. Mistr Kingsi tohoto mladíka, který hraje “skutečně úžasnou muziku”, oblíbil natolik, že si jej vyžádal osobně i na velký koncert v Paříži. Záhy se tu Anthony dostal na titulní stránku deníku Le Figaro a vyprodal řetěz šesti koncertů v legendárním jazzovém klubu Duc Des Lombards.

  • PROGRAM:
  • 6. 11. 2013
  • THE SWINGS (CZ)
  • SESTRY HAVELKOVY (CZ)
  • ROZHLASOVÝ BIG BAND GUSTAVA BROMA, ŘÍDÍ VLADIMÍR VALOVIČ (CZ)
  • ANTHONY STRONG (UK)
  • 7. 11. 2013
  • FRANTIŠEK UHLÍŘ & PVC (CZ/AT)
  • ONDŘEJ HAVELKA A JEHO MELODY MAKERS (CZ)

Na podzim 2012 podepsal Anthony Strong kontrakt s prestižním francouzským labelem Naïve (je tak v jedné „stáji“ s Adele či Carlou Bruni) a ihned začal pracovat na dalším albu. Je možné, že nové písně, a možná i čerstvé výlisky, přiveze také do pražského Národního domu na Vinohradech, kde vystoupí v rámci Mezinárodního swingového festivalu 6. listopadu. Každopádně je na co se těšit. Neboť jak s příslovečnou rockersko-fotbalovou diplomatickou jemností říká další slavný Anthonyho fanoušek, zpěvák Rod Stewart: “Je to fakt po čertech dobrý!”

Populární zpěvák, tanečník a stepař Ondřej Havelka, je se svými Melody Makers nedostižný v  dokonalé stylizaci do období swingové éry minulého století. Propracovaná show, dotažená do posledního detailu, včetně některých dobových nástrojů či mikrofonu opět na závěr letošního festivalu nadchne publikum výběrem songů 30. a 40. let minulého století.

Rozhlasový Big Band Gustava Broma pod vedením dirigenta Vlada Valoviče oslavil v roce 2010 sedmdesáté výročí založení. I dnes přicházejí noví hráči, kteří zde získávají neocenitelné zkušenosti a zároveň udržují věčně mladého ducha kapely. Do programu se tak dostávají nová moderní aranžmá a repertoár se neustále vyvíjí.

Sestry Havelkovy – to je soubor dvanácti nadšených hudebníků v čele se šarmantním dámským vokálním kvartetem. Propadli kouzlu rané swingové hudby a již řadu let provází své posluchače do období mezi dvěma světovými válkami, které bylo plné rytmu, tance, inspirace, čistých ideálů, romantických lásek a snů.

Známé pražské vokální kvarteto The Swings představuje originální a v Čechách ojedinělý druh hudební zábavy – stylový vícehlasý zpěv inspirovaný klasickým jazzem 30. – 60. let. Živá, zábavná a zároveň profesionální a kultivovaná vystoupení The Swings nabízí českou i americkou swingovou klasiku v originálních aranžmá.

František Uhlíř a PVC nebo také Prague Vienna Connection  to jsou František Uhlíř (kontrabas), Jaromír Helešic (bicí), Nika Zach (zpěv) a Julia Seidl (klavír). Originální projekt zajímavého spojení dvou legendárních nestorů české jazzové scény a mladých jazzových muzikantek z Vídně slibuje nevšední zážitek.

Soutěž 2×2 vstupy! Pište do 25. října na email eva@jazzport.cz

Odkud Anthony Strong pochází a pod jaký label spadá?