Je tomu již 70 let, co se narodil Jiří Stivín, všestranný jazzový hudebník, multiinstrumentalista, skladatel a pedagog. Přijďte k nám společně oslavit narozeniny této české jazzové legendy a ikony zobcové flétny.

Připravili jsme pro Vás tři unikátní koncerty, během kterých se Jiří Stivín představí nejen Sám se svým stínem, ale doprovodí jej i další mistři českého jazzu – Emil Viklický, Karel Růžička, Josef Vejvoda a jiní. Každý z koncertů svojí jedinečností přinese neopakovatelný hudební zážitek a unikátní pohled na tvorbu Jiřího Stivína od jeho začátků, přes čistě sólovou tvorbu až ke spolupráci s mladou generací jazzových hudebníků. Samozřejmě ho uvidíte i spolu s Jaroslavem Šindlerem v čele jeho skvělé kapely Co Jazz Quartet.

Tato netradiční událost se koná v prostorách legendárního klubu Reduta od 21. do 23. listopadu, vždy od 21:30 hodin. Přijďte si vychutnat tvorbu geniálního umělce a zažít neopakovatelnou atmosféru do místa, které důvěrně zná Jiřího Stivína už téměř 55 let.

 

Studoval kameru na FAMU, ale po absolutoriu se věnoval výhradně hudbě. Jeho hudební projev charakterizuje nespoutanost, improvizace, časté přecházení mezi jednotlivými hudebními styly. Vystupoval v rockové kapele Sputnici, byl členem činoherního souboru hudebního divadla v Karlíně. Jeho hlavním oborem je však jazz. Spolu s Martinem Kratochvílem založil v šedesátých letech soubor Jazz Q. V rámci ročního pobytu v Londýně studoval Královskou hudební akademii. Po návratu do Československa založil soubor Stivín & Co. Jazz Systém. V letech 1970 – 73 účinkoval jako člen, sólista a v nakonec i dirigent činoherního orchestru Národního divadla v Praze.

Později utvořil s Rudolfem Daškem uskupení System Tandem, které se setkalo s velkým úspěchem jak u posluchačů tak u odborné veřejnosti na mnoha předních evropských jazzových festivalech. V osmdesátých letech působil především jako sólista účastnící se mnoha vlastních i cizích hudebních projektů. Jeho dvojalbum Výlety bylo v roce 1981 zařazeno mezi nejpozoruhodnější evropské jazzové projekty roku. Od poloviny osmdesátých let také pedagogicky působí na Pražské konzervatoři, kde vyučuje hru na flétnu. Na Jazztage Leverkusen ’86 Stivín přišel s vlastním Workshop Band a další s Günther “Baby” Sommer, Theo Jörgensmann a Barre Phillips. Věnoval se i tvorbě hudby pro film a divadlo. 28.10.2007 mu prezident ČR Václav Klaus udělil Státní vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

3 Responses

 1. Jan Hocek

  Když jsem před lety mluvil s bulharským jazzovým flétnistou Štěrevem a ptal se ho, jak vnímal hlavně v 70. a 80.letech svůj souboj se Stivínem o nejlepšího flétnistu v jazzové Evropě, ten ani na vteřinu nezaváhal a sebe pasoval do role věčného Stivínova žáka…Když jsem se ptal pana Matznera, proč Supraphon nevydal v cédečkové reedici dvojalbum Výlety a ještě starší, úžasně progresivní a nabité album Pět ran do čepice (tento pán tehdy produkoval supraphonská jazzová alba), jen mávl rukou a řekl: “Jsou to blbci…”. Podobně se vyjádřil i pan (bohužel již blahé paměti) Hueber…Takže to zkouším touto cestou: Molochu Supraphone, neboj se otevřít svůj archív! Nebuď jako Vatikán!

  Odpovědět
  • Ferdinand

   Zdravím Vás. Já se přidávám. Před časem jsem zaznamenal informaci, že Supraphon otevřel svůj archiv na internetu, a desky digitalizoval. Je to na supraphonline.cz ale Pět ran do čepice jsem tam nenašel:-(

   Odpovědět
 2. Jan Hocek

  Tomuhle neříkám splacený dluh, řekl bych ani ne částečně. Ale přece jen snaha a doslova boj takových lidí, jako Matzner, Víšek, Dorůžka přinesl malinkaté ovoce, už to nejsou a nebudou pláňata…pokud tam chybí taková zásadní deska, je to chodér. Vím, že ji tam třeba takový Pavel Víšek dozajista prosazoval…no nic. Házení perel…Vždyť i ty reedice jazzrockových pecek (Impuls, Mahagon, Energit apod.) musel učinit Indies…Supraphonu patří ale dík, že ty nahrávky milostivě pustil…

  Odpovědět

Napište komentář

E-mail nebude publikován

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..