XV. Festival swingové hudby, 7. – 8. listopadu 2012

Národní dům na Vinohradech se v listopadu rozvlní rytmy swingu; na Festival swingové hudby míří domácí a zahraniční hvězdy. Zvučná jména, programová překvapení, elektrizující swing, naléhavý gospel i štiplavé blues. I letošní Festival swingové hudby, který ve dnech 7. a 8. listopadu naladí elegantní prostory Národního domu na Vinohradech na stylovou notu, spojí tradiční tvář swingu s jeho moderními interpretacemi a odnožemi. Po vřelém přijetí publika v předchozích letech se na 15. ročník festivalu již potřetí vrátí i u nás velmi populární americký sextet TAKE 6 s hudební novinkou One. Představí se také uznávaný americký tenor saxofonista SCOTT HAMILTON, jejž v melodickém duchu poloviny minulého století doprovodí slovenské NOTHING BUT SWING TRIO. O autentický obraz zlaté swingové éry let 30. a 40., čemuž napovídá už sám název repertoáru Perly swingu, se postará stálice festivalu ONDŘEJ HAVELKA a jeho MELODY MAKERS. Letošní hudební přehlídku pak uzavře swingová hudba v dixielandovém podání z nástrojů polských JAZZ BAND BALL ORCHESTRA.

Vstupenky je stále možné zakoupit v předprodeji přímo v pokladně Národního domu na Vinohradech nebo v síti Ticketpro. Jejich cena se pohybuje od 300 do 1 100 Kč, permanentka na oba večery stojí 1 500 Kč. Program festivalu začíná vždy v 19 hodin a průvodního slova se již tradičně ujme Aleš Benda. Aktuální informace jsou k dispozici na www.nardum.cz.

XV. Festival swingové hudby, 7. – 8. listopadu 2012Vysoce ceněný tenor saxofonista Scott Hamilton, který už ve svých dvaceti letech vystupoval ve vynikající swingové kapele trumpetisty Roy Eldridge, bude iniciátorem velkolepého startu letošního festivalu. Svou výjimečnou imaginaci a hudební mistrovství předvede po boku slovenského ansámblu Nothing But Swing Trio. Hamilton má za svou kariéru na kontě spolupráci s jazzovými velikány Benny Goodmanem, Gerry Mulliganem, Tony Bennettem, Ray Brownem či Buck Pizzarellim.

„Největšími saxofonovými vzory Scottu Hamiltonovi byli Ben Webster a Coleman Hawkins. Jejich hru si osvojil natolik dokonale, že hudební odborníci a kritici ho staví na stejnou příčku co do kvality hudební interpretace jako jeho výjimečné vzory,“ říká dramaturg festivalu Karel Stiefel. Hamiltonův doprovod bude tvořit trojice jazzmanů, jež patří ke slovenské jazzové extra třídě. Nothing But Swing Trio vzniklo v roce 1998 v Banské Bystrici a hraje v neměnném složení Klaudius Kováč (klavír), Róbert Ragan (kontrabas) a Peter Solárik (bicí). „V podání tria a jejich slavného hosta uslyší publikum patnáctého ročníku festivalu autentickou ukázku swingu 40. a 50. let,“ doplňuje dramaturg.

Jedinečný vokální sextet TAKE 6 se vrací do Prahy, aby zdejšímu publiku opět představil to nejlepší z tradičního amerického gospelu, doplněného o jazzové evergreeny i R&B hity ve vlastní originální úpravě. Desetinásobní držitelé cen Grammy a nositelé mnoha dalších prestižních ocenění se pro velký úspěch vrátí na Festival swingové hudby již potřetí v jeho historii. Už před dvěma lety vyprodali velký sál do posledního místa. Skupina vyniká výjimečnou hlasovou technikou a aranžérskou originalitou, které jsou v kombinaci s nebývalou duchovní hloubkou textů zárukou silných zážitků. V druhé části prvního festivalového večera vnesou do publika novou energii v podobě letošní hudební novinky nazvané ONE.

XV. Festival swingové hudby, 7. – 8. listopadu 2012

Spolužáci Krakovské konzervatoře, polští Jazz Band Ball Orchestra, kteří zahájí druhou polovinu festivalu, zaswingují ve stylu dixielandu. Ansámbl, který hraje hudbu svého srdce už úctyhodných 50 let, je snad nejstarším polským uskupením hrající tradiční jazz. Orchestr ovlivnila jazzová scéna Kansas City, ale i pop-jazzová dixielandová britská scéna, jíž reprezentují Acker Bilk, Kenny Ball a Chris Barber se svými kapelami, později rovněž i jedinečný Duke Ellington. Zakladatelem Jazz Band Ball Orchestra je jazzový trumpetista Jan Kudyk, který na Festivalu swingové hudby osobně vystoupí.
Hudební ukázky:Hvězdou druhého večera se stane oblíbený Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, kteří k Festivalu swingové hudby už neodmyslitelně patří. Zpěvák, tanečník a stepař se svým ansámblem tentokrát představí repertoár Perly swingu, jenž připomene hudební poklady od počátku let třicátých až k raným letům čtyřicátým. Žhavý americký swing doplní konejšivé české písně, zběsilé virtuózní kusy budou střídat nesmrtelné sladké melodie. Zábavná show plná rytmických skladeb podpořená skvělými výkony členů ansámblu, zejména pak famózního trumpetisty Juraje Bartoše, se stane zlatým hřebem nejen druhého večera, ale i stvrzením vybíravé dramaturgie festivalu.

http://www.youtube.com/watch?v=t9w4lKSDab8 http://www.youtube.com/watch?v=DVdojmdQK1U

Scott Hamilton, What Is This Thing Called Love Track1

Jazz Band Ball Orchestra - Zb. Raj - Piwnica pod Baranami