Králové konžské hudby Konono No.1 v Praze / soutěž o 2×2 vstupy

Z transovních rituálů přímo do elektronických tanečních experimentů bez mezipřistání. Hudba z válečné zóny jižního Konga, přenesená na periferii metropole Kinshasy, s drnkacími skříňkami, megafony, perkusemi z autovraků a po domácku vyrobené mikrofony.

konono

Tento africký DIY objev se okamžitě stává hitem alternativní scény po celém světě, sklízí úspěchy nejen na podiích world music ale i na podiích elektronických, experimentálních a jazzových festivalů. Odehrál turné s holandskou noise-post-punkovou kapelou The Ex a do londýnské Royal Festival Hall jej pozvala chicagská „post rocková“ sestava Tortoise. V roce 2011 získali Konono No. 1 americkou Grammy za spolupráci s Herbie Hancockem. Se svou hypnotickou hudbou odehráli velké evropské turné a vystoupili na festivalech Gilles Peterson Worldwide, Field Day & Big Chill ve Velké Británii nebo na polském OFF. Kapela absolvovala také turné po Austrálii a v neposlední radě navštívila 10 zemí s fantastickým projektem Congotronics vs. Rockers, ve kterém se spojily hvězdy konžské scény s mladými evropskými a americkými indie hudebníky jako například Deerhof, Juana Molina, Kasai All Stars a další.  Debutové album vyšlo v etno-elektronické sérii Congotronics značky Crammed Discs a proniklo do první desítky Evropského žebříčku world music. Toto album zařadili mezi nejlepší nahrávky roku 2005 mimo jiné Beck či Anthony And The Johnsons, z tisku pak New York Times, Folk Roots nebo Guardian. Vystoupili na festivalu Steva Reicha, Sonar festivalu a dalších. Následuje nahrávání s Bjork, Herbie Hancockem, Deerhof, Juanou Molinou a dalšími.

[pro-player width=’530′ height=’253′ type=’video‘]http://www.youtube.com/watch?v=a7hCjhlFAEc&feature=related[/pro-player]

Hudba z Konga je světově proslulá především díky sladkému zpěvu a energií sršícímu kytarovému doprovodu. Styl, ve světě známý jako soukous či konžská rumba, ale není jediným reprezentantem konžské hudby. Ještě předtím, než do Afriky přišly kytary, vybrnkávali místní muzikanti neméně hypnotické melodie na kovové jazýčky drnkacích skříněk, jimž se v této části kontinentu říká likembé. Styl Konono má původ v rituálech matanga, při nichž se široké příbuzenstvo loučí se zemřelým a vstupuje přitom do transu. Tahle hudba je na hony vzdálená intelektuálním, esteticky vybalancovaným stylům, dnes řazeným do world music. Že má daleko blíž k proto techno, post-hardcore, post-industriálním a post-rockovým avantgardistům, správně odhadl belgický promotér Tony van der Eecken, který skupinu zkontaktoval s holandskou noise-post-punkovou kapelou The Ex. „Věřili jsme mu – a naše společné koncerty potvrdily, že měl pravdu,“ říkají The Ex.

Konono No.1  vystoupí v Praze 27.3. 2012 v Paláci Akropolis od 19.30 hodin.

Soutěž o 2×2 vstupy,  otázka zní:  Z kterého roku je zatím poslední album a jak se jmenuje? 

Pište na  eva@jazzport.cz

Výherce budeme kontaktovat emailem.  Soutěž končí 23.3.