Prezident Klaus kmotrem další desky jazzmana Markoviče

Prezident Klaus kmotrem další desky jazzmana Markoviče

Ve středu na Hradě proběhl křest další desky z cyklu koncertů Jazz na Hradě. Kmotrem nové desky Štěpán Markovič Q + Saxtet, která představuje české a italské muzikanty, se stal milovník jazzové hudby Václav Klaus.

markovic2Na nové desce je zachycen záznam z koncertu, při kterém vystoupily dvě Markovičovy formace – Štěpán Markovič Q a skupina Saxtet a to v česko-italské variantě této skupiny. Saxtet je totiž příležitostně sestavovaná formace v měnícím se obsazení, která původně vznikla v roce 2006 právě pro hradní koncert. Předtím se na „hradních“ vystoupeních Markovič věnoval též spojování jazzu s jinými hudebními oblastmi (viz Markovič Gulo Čar Rhytm).

Kvarteto Štěpána Markoviče na novém albu je přímočaře jazzové a kromě vyhraněného hudebního zážitku přináší dílčí informaci o současnosti českého jazzu. Markovič jako dlouholetý pedagog pražské Konzervatoře Jaroslava Ježka má se zázemím mladých hudebníků důkladný kontakt a jeho kvarteto budiž důkazem jeho citu pro výběr perspektivních talentů.
Prezident Václav Klaus je velkým milovníkem jazzové hudby, což potvrzuje i to, že jazzmanu Markovičovi pokřtil jeho poslední tři alba (Štěpán Markovič Saxtet, Markovič Gulo Čar Rhytm, Štěpán Markovič Q + Saxtet). Všechna alba jsou k dostání v e-shopu umělcova managementu Jazz Agency (www.lachout.com).

Saxofonista Štěpán Markovič patří k nejvýraznějším osobnostem tuzemské jazzové scény. Spolupracoval s neuvěřitelnou řadou českých i zahraničních umělců, je vyhledávaným studiovým hráčem a v současné době se věnuje téměř desítce hudebních projektů (Jazz na Karlštejně, Jazz u Karla Rodena, koncerty s funky kapelou Gulo Čar Rhytm, šansonová vystoupení s Chantal Poullain či punk jazz s Jirkou Hrubešem a Dougem Wimbishem Airshift atd.). V minulosti jazzman Markovič spolupracoval například také s Ray Charlesem a Lizou Minnelli; natočil album s prezidentem Clintonem. (více na www.stepanmarkovic.cz)

Ačkoliv nová deska jazzmana Markoviče je na světě teprve několik dní, již nyní se připravuje vydání dalšího živého koncertu. Tentokrát se jedná o exkluzivní záznam společného vystoupení Štěpána Markoviče, Juraje Bartoše a jejich speciálního hosta Laca Decziho. Koncert tehdy (17. 10. 2011) museli pořadatelé kvůli velkému zájmu veřejnosti přesunout do pražského Španělského sálu. I ten byl ovšem okamžitě vyprodán…