45. Slánské jazzové dny 2011

Rád bych Vás informoval o připravovaném 45. ročníku festivalu Slánské Jazzové dny. Úvod jubilujícího ročníku bude patřit vokálnímu souboru The Swings , který vede Petr Hanzlik. Kapela letos vydala nové CD a vystoupí na SJD u příležitosti dvaceti let od svého založení.

The SwingsPátek 18. listopadu – Městské divadlo, 19.30 hodin:
Swings doprovodí Xtet kontrabasisty Víta Fialy. Následovat bude Jan Spálený & ASPM , se kterým jsme konečně našli vyhovující termín. Hudba kvintetu osciluje mezi jazzem a blues, vedle kapelníka se můžeme těšit na skvělé sólisty – trumpetistu Michala Geru a vibrafonistu Radka Krampla. Zamýšleným vrcholem večera bude společné vystoupení kvarteta Ulf Wakenius & AMC Trio . Ve Švédsku narozený kytarista Ulf Wakenius, spoluhráč takových hudebníků jako jsou Oscar Peterson či Ray Brown, již několik let vystupuje a natáčí se slovenským AMC Triem. Společně pak produkují velmi melodický, mnohdy slovenským folklórem inspirovaný moderní jazz.

Sobota 19. listopadu – kaple muzea, 14.30 hodin: V sobotu odpoledne vystoupí v samostatném recitálu Emil Viklický Trio . Tento soubor patří k tomu nejlepšímu, co současný tuzemský jazz nabízí, setkáme se v něm s naším basistou číslo 1. Františkem Uhlířem a bubenickou legendou Laco Troppem. Výjimečný klavírista Emil Viklický vystoupí ve Slaném po více než 15 letech.

Městské centrum Grand, 18.00 hodin:
Večerní koncert odstartuje v přísálí pozoruhodná mladá swingová kapela Tři neděle potom Soubor tvoří zpěvačka, rytmika a čtyři trombóny a programově se věnuje hudbě Bennyho Goodmana, Glenna Miliera a dalších. Afro-kubánské rytmy v téměř big bandovém obsazení představí mezinárodní Los Rumberos En Grande vedený Petrem Smetáčkem. V repertoáru kapely najdeme skladby slavných orchestrů Tita Punte a Poncho Sancheze. Hned následující kvarteto Points představuje českou jazzovou současnost, soubor hraje bez harmonického nástroje a vedou ho dva špičkoví hudebníci mladé generace saxofonista Luboš Soukup a trumpetista Miroslav Hloucal. Jednou z dalších hvězd letošních SJD je seskupení půvabné jihoafrické zpěvačky – Melanie Scholtz Quartet . Melanie vystoupí s norským kytaristou Gormem Helfjordem a českými spolu hráči. Večer uzavře americká bluesová hvězda Larry Garner se svým mezinárodním kvartetem. Larry se narodil a svoji kariéru odstartoval v legendární Baton Rouge a přes vystupování ve slavných neworleánských klubech se dostal do celého světa včetně prestižních nahrávacích společností, jako jsou Evidence či Verve/Gitanes

Melanie ScholtzNeděle 20.listopadu – kaple muzea, 10.30 hodin: Na závěr hlavního programu vystoupí dle mnoha názorů naše nejlepší současná jazzová zpěvačka Elena Sonenshine . Tato absolventka Berklee a dnes mezinárodně uznávaná zpěvačka vystoupí v triu s kytaristou Miroslavem Linkou a kontrabasistou Petrem Dvorským. V jejím repertoáru najdeme jak Fats Wallera, tak Horace Silvera. Stejně jako každý rok budou hlavní koncerty provázet satelitní akce, jako jsou jam sessions mj. s MK Collective, bluesovým projektem našeho předního saxofonisty Milana Krajíce, výstava jazzových fotografií v chodbě slánské knihovny, výstava vtipných plastik inspirovaných hudbou Petra Štecha a mnoho dalších.