V říjnu vznikne uprostřed Moravy tropický latinskoamerický ostrov: na festivalu v Přerově

Tradiční Československý jazzový festival totiž nabídne ve dnech od 20. do 22. října několik špičkových formací i sólových interpretů různých stylových oblasti – od latinskoamerické hudby, přes mainstream a fusion až po jazz s příchutí world music. Vedle zahraničních hostů přehlídka, jež se letos koná po osmadvacáté, bude hostit i řadu tuzemských jazzmanů zvučných jmen.

prerovNa festivalovém pódiu se představí například virtuózní zpívající bubeník a perkusionista SONNY EMORY se sestavou Cachet Fusion feat. Sonny Emory, vynikající kytarista AL DI MEOLA se skupinou New World Sinfonia nebo očekávaný zlatý hřeb letošního ročníku – laureát Grammy za rok 2010 – kubánský pianista CHUCHO VALDES & THE AFRO CUBAN MESSENGERS. Jazz s výraznou příchutí moravského folklóru nabídne jedna z mála jazzových cimbalistek ZUZANA LAPČÍKOVÁ.

Slovenskou jazzovou scénu bude v programu reprezentovat skupina Jazzonance, v jejímž čele stojí virtuózní pianista Ľubomír Šrámek a zpěvák s krásnou barvou hlasu Berco Balogh. Na úvodním koncertu složí hold trumpetistovi Pavlu Husičkovi jeho jazzoví přátelé v kapele sestavené speciálně pro 28. Československý jazzový festival. Hlavní festivalové koncerty se uskuteční jako obvykle v Městském domě v Přerově, který nedávno prošel povedenou modernizací. Nebudou chybět ani oblíbené afterparty pod vedením seskupení AghaRTA Gang.

„Festivalový program jistě potěší fanoušky různých jazzových stylů,“ říká dramaturg Československého jazzového festivalu Aleš Benda a výkonný ředitel Rudolf Neuls dodává: „Zároveň nesmíme opomenout poděkovat městu Přerov a všem partnerům a fanouškům, jejichž podpory si vážíme a bez kterých by festival nevznikl.“

Zahajovací koncert ve čtvrtek 20. října bude výjimečnou událostí. V rámci programu vystoupí kapela sestavená z přátel populárního trumpetisty a významné osobnosti českého jazzu Pavla Husičky. Svým koncertem tak vzdá hold tomuto jazzmanovi tělem i duší, jenž loni v listopadu zemřel. V kapele bude účinkovat a zároveň se zhostí úkolu ji sestavit kytarista Jan Kučera nebo Husičkův kamarád z kroměřížské konzervatoře a přerovský rodák žijící v Austrálii, trumpetista Jiří Neradílek.

Svůj bravurní výkon v rámci programu druhé části večera předvede talentovaný zpívající bubeník a hráč na perkuse Sonny Emory. Rodák z Atlanty, jenž má za sebou mnoho úspěšných vystoupení například po boku Stanleyho Clarka, Davida Sanborna, Al Jarreaua či Pauly Abdul a zahrál si v kapelách Earth, Wind & Fire nebo The B-52´s, se přijede představit tentokrát pod hlavičkou Cachet Fusion feat. Sonny Emory kvinteta. Tento dynamický hráč bude moci svou virtuozitu projevit ve spojení rytmu R&B a soulu se spoluhráči Brainem Lopesem (saxofony), Isaacem Westem (baskytara, vokál), Chrisem Harrisem (kytara, vokál) a Randym Hoexterem (klávesy). Ukázka: http://www.reverbnation.com/cachetfusionfeatsonnyemory

Zárukou neméně zajímavého druhého koncertu bude v jeho první polovině přednes kapely Zuzana Lapčíková Kvintet čerpající inspiraci z etnických zdrojů. Skvělá cimbalistka, zpěvačka a graduovaná etnoložka Zuzana Lapčíková dokáže velmi přirozeně propojovat různé hudební vlivy a prvky. Výsledkem je zajímavá kombinace jazzu a moravského folklóru. V uskutečňování hudebních představ jí významně pomáhají přední čeští a slovenští jazzoví sólisté – kontrabasista Josef Fečo, saxofonista Rostislav Fraš, pianista Ondrej Krajňák a bubeník Kamil Slezák.

Zuzana Lapcikova kvintet - Zakleta dcera - live

Hvězdou druhého festivalového koncertu bude bezesporu Al Di Meola, jenž se představí se svou skupinou New World Sinfonia. Virtuózní kytarista během pětatřicetileté umělecké kariéry vystupoval s celou řadou významných osobností, jako jsou např. Jan Hammer, Anthony Jackson, Stanley Clarke, Jean-Luc Ponty, Chick Corea nebo Lenny White. Jeho partnery ve hvězdném kytarovém triu byli například John McLaughlin a Paco de Lucia. Vítěz mnoha prestižních anket se v poslední době orientuje především na fúzi jazzu a world music, o čemž svědčí i jeho poslední album Pursuit of Radical Rhapsody. Návštěvníci festivalu se mohou těšit na živé provedení této hudby v autentickém podání kapely, jejímiž členy jsou kytarista Kevin Seddiki, akordeonista Fausto Beccalossi a bubeník Peter Kaszas.

Al Di Meola and World Sinfonia Perform Gumbiero

Klasický formát klavírního tria obohacený přítomností renomovaného vokalisty, nabídne v rámci závěrečného sobotního koncertu 22. října moderní akustický projekt Jazzonance. Jedním z lídrů této slovenské skupiny je pianista Ľubomír Šrámek, absolvent jazzového institutu v rakouském Grazu, druhým pak ostřílený zpěvák Berco Balogh, jehož přirozený hudební talent znají nejen čeští a slovenští posluchači.

O nezapomenutelné finále letošního 28. Československého jazzového festivalu se v rámci sobotního večera postará letošní laureát Grammy, formace Chucho Valdes & The Afro Cuban Messengers. Její klavírní lídr založil v první polovině sedmdesátých let nejznámější a nejvýznamnější kubánskou jazzovou sestavu Irakere, ve které působili mj. trumpetista Arturo Sandoval nebo saxofonista Paquito D’Rivera. Sám Dionýsio Jesús „Chucho“ Valdés získal v roce 1979 první Grammy s kapelou Irakere za album Missa Negra, dosud poslední právě letos za titul Chucho’s Steps. Mezitím si ze sedmnácti nominací odnesl nejvyšší ocenění za další nahrávky: Havana (1997), Live at The Village Vanguard (2000), Canciones Inéditas (2002), New Conception (2004) a Juntos Para Siempre (2009). Kubánská jazzová ikona se může pochlubit mnoha čestnými doktoráty a dalšími prestižními oceněními.

Po každém koncertu se budou v předsálí Městského domu konat oblíbené afterparty, na kterých pod hlavičkou AghaRTA Gang vystoupí mj. saxofonista Petr Kroutil, kytarista Slávek Janda, basisté Vít Švec, Ivan Doležálek a Wimpy Tichota, klávesisté Ondřej Kabrna a Boris Urbánek, perkusista Imran Musa Zanghi a duše celého projektu, bubeník Michal Hejna.

 • PROGRAM XXVIII. ČESKOSLOVENSKÉHO JAZZOVÉHO FESTIVALU
 • 20. – 22. 10. 2011 MĚSTSKÝ DŮM PŘEROV, VELKÝ SÁL
 • Čtvrtek 20.10. – od 19:30
 • Koncert na počest Pavlu Husičkovi (CZ)
 • Chachet Fusion feat. Sonny Emory (USA)
 • Pátek 21.10.2011 – od 19:30
 • Zuzana Lapčíková Kvintet (CZ / SK)
 • Al Di Meola – New World Sinfonia (USA)
 • Sobota 22.10.2011 – od 19:30
 • Jazzonance (SK)
 • Chucho Valdes & The Afro Cuban Messengers (CUB)
 • AFTER PARTY – vždy po hlavních koncertech – předsálí Městského domu
 • AghaRTA Gang – Petr Kroutil, Slávek Janda, Vít Švec, Ivan Doležálek, Wimpy Tichota, Ondřej Kabrna, Boris Urbánek, Imran Musa Zanghi, Michal Hejna a další (CZ)