Morcheeba 7. října v Kulturním centru Vltavská

Fenomenální zpěvačka Skye Edwards a bratři Paul a Ross Godfreyovi loni našli opět k sobě cestu a natočili nové album Blood Like Lemonade Jejich nenapodobitelný zvuk a šarm chill-outových session je tedy zpět!
“Morcheeba se vždycky snažila natočit album, které ještě nemáme ve své sbírce desek,” vysvětluje Ross Godfrey, multiinstrumentalista a kytarista tria. “Můžu přijít domů z hospody a strávím hodiny hledáním té správné desky pro ten daný moment mezi tisícovkou vinylů. Hledám tu desku, kterou jsme chtěli sami natočit – se zvukem na třetí hodinu ráno, zamlženým zvukem, který je jako teplounká deka psychedelie.”

Blood Like Lemonade je album, které hledali celé roky, album, které vychází z jejich klasických desek Who Can You Trust? a Big Calm, ale přenáší hudbu do jiných exotických sfér. V jejím srdci je ale stále jejich typický pomalý trip-hop, ve kterém rezonuje a rozkvétá africký motiv v ‘Even Though’, hypnotický sitár a bluesová harmonika ve skladbě ‘Mandala’ nebo freak folková kytara v ‘I Am The Spring’, to vše se soulovým projevem skvělé Skye. Je to také jedno z jejich nejvíc introspektivních alb, s písněmi, ve kterých se odráží osobní vztahy členů kapely.

morcheeba

Zdá se, že kapela došla ke svému nejlepšímu albu své patnáctileté historie, od trip-hopového prvního alba Who Can You Trust?. Na téhle cestě Godfreyovi hráli od malých sálů v Kentu až po velké haly, i pro 60 0000 nadšených fanoušků v Brazílii a v Číně. Měli také možnost hrát se svými vzory, jako jsou Big Daddy Kane, David Byrne, Kurt Wagner a Slick Rick. Ale po čtyřech úspěšných albech se skupina rozdělila. Skye se vydala na sólovou kariéru, s producenty Pat Leonardem a Danielem Lanois na jejím prvním albu “Mind How You Go” a s producentem Ivorem Guestem na druhém albu “Keeping Secrets”. Její vokální náhrada v Morcheebě bratry ale příliš neuspokojila a na jejich šestém albu Dive Deep bylo z Morcheeby prakticky jen duo s hostujícími vokalisty. Pak se rozdělili i bratři – Paul odjel na jih Francie a Ross se přestěhoval do Hollywoodu, kde se věnoval filmové hudbě(např. hudba k novému filmu The Girlfriend Experience od Stevena Soderbergha).

“Vždycky jsme chtěli se Skye znovu spolupracovat,” říká Ross. “ Po prvních čtyřech deskách se mezi námi vytvořilo silné kouzlo, ale pauza byla nevyhnutelná a Skye toužila natočit si desku sama. Před šesti měsíci jsme se náhodou potkali v Londýně a dohodli jsme se, že dáme řeč o nové možné desce. Poslali jsme jí pár věcí, ona do nich dodala melodie a když jsme to slyšeli, kouzlo bylo zase zpátky! Mezi námi prostě existuje nějaká zvláštní energie.“

“Práce s Paulem a Rossem byla prostě cool,” říká Skye. “ I když jsme se moc nevídali, protože jsme nahrávali naše party každý zvlášť – bydlíme od sebe tak daleko. Na rozdíl od svých desek, kde jsem psala i texty, tady texty psal Paul a já měla na starosti melodie, a to mi, myslím, docela jde.“

Oblíbená skladba Skye na albu je ‘Crimson’ o milenci vdané ženy, který chce jejich vztah ukončit tím, že se pokusí sebe i jí zabít při autonehodě nebo ‘Recipe For Disaster’, kde kuchařka a milovnice jídla zabije svého partnera, když přijde na večeři opilý.

Album Blood Like Lemonade vyšlo v loňském roce a ihned se umístilo na 10. místě US hitparády. Morcheeba dokázala, že s návratem Skye dokáže navázat na své nejlepší roky. „Morcheeba je jako indiánské teepee. Je třeba nás všech, abychom vytvořili jeho solidní základ a strukturu„ vysvětluje Ross. „ Paul dělá skoro všechno ve studiu, já a Skye skoro všechno na pódiu..“