Podzimní nadílka festivalu Ostrava Jazz Nights

Po prázdninové odmlce láká festival Ostrava Jazz Nights pořádaný klubem Parník na podzimní část svého programu. Nabídne sérii šesti koncertů, která se nese ve znamení legendárních hudebníků a seskupení. Pojďme společně prozkoumat, jakými úlovky se letos dramaturgie festivalu pochlubí.

Podzimní nadílka festivalu Ostrava Jazz Nights

Prvním z nich je švýcarský trumpetista Erik Truffaz, který 30. září představí v klubu Fabric svůj znovuobnovený kvartet, s nímž v roce 1998 natočil vysoce ceněné album The Dawn. Do Ostravy Truffaz přiváží své hudební projekty opakovaně. Naposledy sem zavítal loni, kdy na festivalu Colours of Ostrava vystoupil společně se zpěvákem a beatboxerem Sly Johnsonem. Na aktuálním turné k albu In Between kvartet podpoří švýcarská zpěvačka Anna Aaron, která pod křehkým zevnějškem skrývá nečekaně emotivní hlas.
Druhý festivalový koncert na sebe nenechá dlouho čekat.

Už 5. října bude klub Fabric hostit další legendu světového jazzu, bubeníka Billy Cobhama. Ten je známý především jako zakládající člen Mahavishnu Orchestra, stěžejní jazz-rockové formace 70. let. Jako spoluhráč se objevil například po boku Milese Davise, Stanley Turrentinea, Michaela Breckera nebo Petera Gabriela. Založil několik vlastních projektů, ve kterých nejen hraje, ale podílí se na nich také jako skladatel a aranžér. Kapela, s níž zavítá na podzim do Ostravy, spojuje v duchu world music hudebníky z Anglie a Francie. Těšit se můžeme na repertoár z Cobhamova posledního alba Fruit From The Loom.

První polovinu festivalu uzavře 21. října koncert v ostravském klubu Parník. Ústřední postavou bude opět bubeník, konkrétně Sonny Emory, který vyjíždí na své první Evropské turné. Emory se zapsal do povědomí hudebních fanoušků především svými strhujícími výkony v kapele Eart Wind & Fire. Do nahrávacího studia si ho přizvali umělci jako Michael Jackson, David Sanborn, Lee Ritenour a mnoho dalších osobností jazzu i pop music. Na svém posledním albu Rock Hard Cachet míchá Emory energický koktejl rocku a funku. V Parníku nám ho naservíruje za asistence spoluhráčů z kapely Cachet Fusion.

Velkou Ostravskou premiéru zažije 24. října klub Fabric. Na pódiu uvítá geniálního basistu Victora Baileyho, který tentokrát po pražském vystoupení zamíří i do severomoravské metropole. Bailey, nástupce Jaca Pastoria ve Weather Reports, přiveze repertoár z alba Slippin‘ ‚n‘ Trippin,‘ známější standarty, ale i vynikající spoluhráče – bubeníka Poogie Bella, klávesistu Petera Horvatha a saxofonistu Casey Benjamina.

Podzimní nadílka festivalu Ostrava Jazz Nights

Po třech letech se vrací do Ostravy legendární Yellowjackets, kteří letos slaví třicet na hudební scéně. V Domě kultury města Ostravy zahrají 10. listopadu. Těšit se můžeme na skladby z letošního alba Timeline a návrat bubeníka Williama Kennedyho, který se na této nahrávce podílel.

Závěrečný koncert osmého ročníku festivalu Ostrava Jazz Nights přivede 4. prosince do klubu Parník kvartet amerického pianisty Jeffa Lorbera. Ten je od sedmdesátých let výraznou osobností fusion jazzu, vyhledávaným studiovým hráčem a producentem. Jeho aktuální albu Now Is The Time je, jak sám tvrdí, reinkarnací alba Jeff Lorber Fusion, se kterým debutoval v roce 1977. „Chtěl jsem se vrátit ke zvuku Jeff Lorber Fusion, ale obohacený o vše, co jsem se od té doby naučil,“ prohlašuje pianista na svém webu. Na turné doprovodí Lorbera neméně známí spoluhráči – basista Jimmy Haslip, bubeník Gary Novak (Chick Corea Electric Band, George Benson, Alanis Morissette) a saxofonista Eric Marienthal (All Stars Big Band, Chick Corea Electric Band).
Podzimní festivalová nadílka je letos mimořádně bohatá, nejednoho tak jistě potěší, že se v prodeji, stejně jako na jaře, objevila permanentka na všechny koncerty za zvýhodněnou cenu.

Tomáš Zetek