Nové album dvojice Wesseltoft – Schwarz Duo, aneb jedna z možných cest do budoucnosti jazzu

Album Duo je momentálně poslední novinkou renomované nu-jazzové značky Jazzland. Vlastníkem značky je právě Bugge Wesseltoft, známý norský jazzový pianista, skladatel a producent, inklinující k moderních jazzovým směrům, především k jeho elektronické a experimentální tváři. Ten si zde přizval ke spolupráci Henrika Schwarze, německého zvukového inženýra, producenta a dje, dobře zajetého ve světě minimal techna či deep housu.

Společná práce se mi jeví jako ideální sladění obou hudebních přístupů, album je jak po zvukové tak po hudební stránce velmi nápadité, barvité a originální.

Pod klasickým jazzovým klavírem, elektronickými klávesami a umem Buggeho Wesseltofta se prohání jemné elektonické zvuky Henrika Schwarze ve jménu glitche a ambientních nálad, akustická a elektronická část je zvukově dobře sladěná, jemné bicí dokreslují komorní atmosféru.

Ne však stále, Schwarz projede filtrem výraznější synthy, přidá rovný kopák. To se však Wesseltoft nenechá zahanbit a klavír se dostane do rytmu, hudba začne gradovat do poloh atmosférického minimal techna. Následně ji však zjemní jazzové hitky a postupne se pomalu navrátí zpět do vod abstrakního nu-jazzu.

Celé album na mě působí velmi dynamicky, jako jeden velkej propracovanej jam se spoustou nálad, to že tři skladby z osmi jsou nahrávky ze živých vystoupení toho je důkazem. Vyzdvihl bych především zvuk a synchronicitu obou hudebníků.

Myslím si ze stojí za poslechnutí, ale posuďte sami.

Anselm