Zastřené emoce Wildbirds & Peacedrums poprvé v Praze!

Málo je někdy více. Švédské duo Wildbirds & Peacedrums si většinou vystačí jen se zpěvem a perkusemi a přesto jejich koktejl šamanských rytmů a bluesových vokálů nezní jako nic, co jste kdy slyšeli. Dvojice Mariam Wallentin a Andreas Werliin se potkala před sedmi lety v Göteborgské hudební a dramatické akademii, kde oba společně studovali a nudili se. Z původně pětičlenného hudebního projektu zůstali nakonec sami dva, a když přijali pozvání kamaráda k hraní na jednom malém filmovém festivalu, zrodil se projekt Wildbirds & Peacedrums. V roce 2005 ho posvětila jejich svatba.

wildbirds-peacedrums-2-artikel

Šamanské rytmy a magický bluesový hlas začarují 27. dubna návštěvníky Paláce Akropolis – v rámci série EuroConnections zde poprvé v České republice zahraje švédská dvojice Wildbirds & Peacedrums. Jejich experimentální pop na hranici divného folku, blues či jazzu patří mezi nejoriginálnější úkazy současné (nejen) severské hudby. Vystoupení manželského dua z Göteborgu slibuje jeden z nejzajímavějších koncertů letošního jara. Debutové album Heartcore vyšlo v roce 2007 a kapela si díky němu vysloužila ocenění Nejlepší skupina na Švédských jazzových cenách. „Byl to trochu šok, protože jsme se do kategorie jazz nikdy nezařazovali,“ říká Andreas Werliin a dodává: „Ale nestěžujeme si. Za peníze z ceny jsme natočili další album.“ Novinka The Snake vznikla za pouhých sedm dní a novináři pak Wildbirds & Peacedrums srovnávali se zámořskou „divnofolkovou“ vlnou hudebníků jako jsou Joanna Newsom nebo Animal Collective.  Obě první desky Wildbirds & Peacedrums se díky proslavené anglické značce The Leaf dočkaly regulérní mezinárodní distribuce a kapela začala výrazněji pronikat do povědomí hudebních fanoušků. Pomohly jí k tomu také společné koncerty s Deerhoof, Efterklang, Bonnie ‚Prince‘ Billym, Lykke Li nebo St. Vincent.

[pro-player width=’530′ height=’253′ type=’video‘]http://www.youtube.com/watch?v=xtR82-sGyig[/pro-player]

Nespokojení z předchozích zkušeností z nahrávacích studií, zamluvili si Mariam a Andreas pro své třetí album frekvence v islandském Rejkjavíku. Na novém materiálu spolupracovali také domácí čelistka Hildur Gudnadóttir, australský hlukový architekt Ben Frost, producent Valgeir Sigurdsson (CocoRossie, Bonnie Prince Billy) a místní komorní sbor Schola Cantorum, který je ke slyšení i na deskách Björk. „Tato zvláštní, studená a vlhá země je pro naši hudbu perfektní,“ říká o natáčení Mariam. „Emoce jsou zde zastřené a temné a my jsme je chtěli posbírat a uzavřít do našich písní.“ Zatím poslední deska představuje Wildbirds & Peacedrums v celé své kráse, jako kapelu rozkročenou mezi spirituálním folkem, extatickým soulem a volnomyšlenkářským jazzem a přitom stále hledající nové cesty. To nejpodstatnější ale zůstává – fantastický vokál Mariam Wallentinové a inovativní práce s rytmy Andrease Werliina. Exotické nástroje jako citera nebo steel pan už jen zahušťují jejich unikátní zvuk kapely. I ve dvojici a s minimem nástrojů ale dokážou Wildbirds & Peacedrums udělat na pódiu nezapomenutelnou show. Svoje albové nahrávky navíc berou jen jako odrazový můstek k dechberoucím koncertním variacím a jejich energie je pověstná ať už hrají v nacpaném klubu nebo v tokijském parku pro kolemjdoucí.

1266344839-l_88750d2eb25e419ebf4c8bf3ffc5fc8e

Více informací a audioukázky:

www.wildbirdsandpeacedrums.com

http://www.myspace.com/wildbirdsandpeacedrums