Festival Mladí Ladí Jazz zná svého vítěze!

Téměř přesně po roce se uskutečnilo finále 2.ročníku soutěže o Cenu Metropolitní univerzity Praha festivalu Mladí Ladí Jazz. Na zahajovacím večeru 15.4. se střetly kapely 4Leaf, Fluid Culture a Quattro Formaggi. Posledně jmenované fusion-jazzové uskupení oslovilo svým soutěžním vystoupením nejvíce, a tak si zasloužené odnáší vavříny pro vítěze.
Hlavním cílem Ceny Metropolitní univerzity Praha je podpora mladých jazzových talentů. Proto výherce dostane příspěvek na nahrání debutového alba ve výši 15 000Kč od Metropolitní univerzity Praha, hlavního partnera soutěže. Dále nahrávací studio 3bees, které laskavě poskytne své prostory a zkušenosti vítězi, daruje nahrávací hodiny v hodnotě přibližně 8 000Kč. Celkově si tak vítěz přijde na 23 000Kč, které spolu s prostorem profesionálního studia tvoří výborný základ nahrávání i další možné kariéry.

Festival Mladí Ladí Jazz zná svého vítěze!V porotě soutěže letos zasedli Honza Kořínek (uznávaný hudebník, varhaník a jazzman – leader skupiny Jan Kořínek and Groove, momentálně s hostem Najponkem), Zuzana Dumková (zpěvačka, skladatelka a jazzová kytaristka) a Jiří Starý (publicista, jazzový kritik a moderátor pořadu Jazz Notes na rádiu Vltava). Předsedkyní poroty byla jedna z organizátorů, zpěvačka Lucia Gogolaková. Posledním porotcem byli sami diváci, kteří měli možnost se zapojit pomocí hlasovacích lístků.

Soutěže se letos zúčastnilo na 29 kapel. Finalisté z nich vybraní měli k dispozici 35minutové vystoupení, v jehož rámci měli ukázat to nejlepší. Nakonec porota spolu s diváky rozhodli takto:

  • Na prvním místě se umístila kapela Quattro Formaggi, na druhém Fluid Culture a 3. místo obsadila skupina 4Leaf.
  • Samostatnou cenou bylo vyhlášení sólisty večera – tedy nejzajímavějšího a hudebně nejpůsobivějšího umělce z těchto 3 kapel. Porota se shodla na jednom jméně – bubeníkovi Dušanovi Černákovi, rovněž z Quattro Formaggi.

Předání Ceny Metropolitní univerzity Praha i ocenění pro jedinečného sólistu se uskuteční 5. května na závěrečném galavečeru festivalu Mladí Ladí Jazz v divadle Na Prádle. Mimo jiné ve společnosti Laca Décziho a jeho Celuly New York.

Jedná se o progresivní fusion seskupení proplouvající hranicemi mezi jazzem, funkem a latin groove. Jsou výhercemi prestižních mezinárodních soutěží JUNIORJAZZ pořádané Českou jazzovou společností a THE SOUND OF EUROPE pořádané organizací EuroGlobe. Pod vedením multižánrového basisty Michaela Krásného (Milan Svoboda, Štěpán Markovič, Felix Slováček, Top Dream Company, Gaia Mesiah, Krucipusk,… ) se kapela nechává inspirovat rytmickými i melodickými prvky world music a snaží se o nové pojetí moderního jazzu. Instrumentální vyzrálost interpretů a jejich nekompromisně proplétané enthusiastické improvizace přibližují jazzovou hudbu všem posluchačů.

Ukázky z webu QUATTRO FORMAGGI:

[podcast]http://www.qfband.com/free/ukazka%20my%20favourite.mp3[/podcast] [podcast]http://www.qfband.com/free/ukazka%20song%20for%20barry-m.mp3[/podcast]