Génius moderního jazzu Chick Corea a proslulý vibrafonista  Gary Burton konečně pobaví publikum v ČR
Gary Burton solo

Génius moderního jazzu Chick Corea a proslulý vibrafonista Gary Burton konečně pobaví publikum v ČR

Kdyby si jazzový pianista CHICK COREA a vibrafonista GARY BURTON vzali s sebou na pódium všechna svá hudební ocenění, sami už by se tam těžko vešli. A těsno by tam bylo i v případě, že by se omezili jen na ta nejprestižnější. Posuďte sami – Corea během své hudební kariéry proměnil v prestižní cenu Grammy 15 z celkových 51 nominací, Burton se jejím laureátem stal šestkrát z celkového počtu 15 nominací. Tito nezaměnitelní hudební mistři si před českým publikem zanotují už zanedlouho společně, a to v sobotu 26. března 2011 v pražském Kongresovém centru.

chick-gary-seattle-4-w200-h200

Armanda Anthonyho „Chicka“ Coreu již české publikum zná z několika koncertů, na kterých vystoupil například s banjistou Bélou Fleckem nebo se slavným Elektric Bandem. Ve spojení s Garym Burtonem, o jehož kvalitě mimo jiné svědčí i několik společně získaných zlatých gramofonků, se v České republice představí poprvé.

Poslední z Grammy získali Corea s Burtonem v roce 2009 za dvojalbum The New Crystal Silence v kategorii Nejlepší jazzové instrumentální album. Právě to přijedou představit do Prahy. Album vzniklo jako záznam části turné, jímž v roce 2007 duo oslavilo třicet pět let spolupráce. „Každý, kdo toho roku stihl některý z jejich koncertů, ví, že ve vší té ohromující virtuozitě, empatické interakci a jemných hudebních nuancích je téměř uličnická hravost. Něco z toho je možná vážná muzika, ale Corea s Burtonem se očividně baví,“ poznamenal recenzent John Kelman ze serveru Allaboutjazz.com s tím, že tandem album nahrával ve vrcholné formě.

Ikonická dvojice moderního jazzu, která spolu od prvního setkání vystupovala každý rok, na svou koncertní desku zařadila skladby ze všech svých alb – od prvního počinu Crystal Silence z roku 1972 až po pátou nahrávku Native Sense, která je o pětadvacet let mladší. Živé album je kompilací záznamů koncertů v Austrálii, Norsku a na Kanárských ostrovech.

O tom, že i první pražské společné vystoupení by mělo oba americké génie zastihnout ve vrcholné formě, není nejmenších pochyb! Chick Corea má za sebou výjimečně úspěšný rok, který korunoval čtyřnásobným vítězstvím v anketě předního jazzového časopisu Downbeat. Zvítězil v kategoriích jazzový umělec, elektrické klávesy, album a navíc byl uveden do Síně slávy. A jak trefně poznamenal redaktor Downbeatu John Ephland: „Jak často se dostanete do síně slávy Downbeatu a žijete, abyste o tom mohl vyprávět?“ Coreovi se to vloni podařilo a skromně k tomu poznamenal: „Prostě dál tvořím hudbu s kamarády a hudebníky, se kterými spolupráci miluji.“

  • Chick Corea (*12. června 1941) pochází z USA a je jedním z největších pianistů a hudebních skladatelů druhé poloviny 20. století. Již přes 40 let se pohybuje na poli mnoha hudebních stylů – od avantgardy, přes jazz a nejrůznější fúze, až ke klasické hudbě. Nejvíce se proslavil v 70. letech, kdy se stal jedním z předních jazzrockových pianistů světa. Společně s Milesem Davisem hrál na jeho legendárním jazzrockovém dvojalbu Bitches Brew (1970). Je zakladatelem vlivných jazzových formací Return to Forever a Elektric Band. Na svém kontě má přes stovku alb a koncerty nebo nahrávky s řadou jiných ikon jazzu, například Herbiem Hancockem, Al Di Meolou, Joem Hendersonem či Bobbym McFerrinem.
  • Gary Burton (*23. ledna 1943) je americký vibrafonista, který je ve hře na tento nástroj snad největší osobností jazzového a jazzrockového světa. Na hudební scéně se objevil počátkem 60. let. V roce 1967 sestavil Gary Burton Quartet, který se stal jednou z prvních jazzrockových skupin vůbec, a to i zásluhou spoluhráčů, především z řad kytaristů (např. Larry Coryell, Sam Brown, Pat Metheny). Je také uznávaným pedagogem.