Soutěž o 3×2 vstupy na afrického kouzelníka Cheikh Lô!

Cheikh Lô, největší z afrických individualistů, vynikající zpěvák i autor, jedinečný kytarista i bubeník, si vysloužil renomé jako první skutečně panafrický umělec, který permanentně uniká všem hudebním škatulkám. Světu se představil roku 1996, kdy západní publikum znalo senegalskou hudbu jen prostřednictvím jeho slavnějšího krajana, Yousou N’Doura.

315_84_Cheikh Lo_Jamm

Zatímco ve zvukově intenzivních N’Dourových nahrávkách dominoval syrový rytmus mbalax, Cheikh Lô přišel se zcela odlišnou vizí, barevně pestrou hudbou s akustickými nástroji a melodiemi stejně svůdnými jako ty, které o dvacet let dříve spustily revoluci zvanou reggae. N’Dour se stal nakonec Cheikhovým největším fanouškem: produkoval jeho debutové album Né La Thiass, dodnes aktuální vizionářský projekt. „Vzácný talent předurčený k tomu, aby se stal jednou z největších hvězd world music,“ napsaly tehdy britské The Times. Roku 1997 získal v celoafrických Kora Awards cenu jako objev roku, poté vyjel na americké turné společně se Salifem Keitou a Papa Wembou. V Praze vystoupí 6.11. 2010 v Paláci Akropolis.

Jeho poslední album Jamm vyšlo koncem letošního léta a  Cheikh Lô je představil na festivalu Womad. Hostoval na něm funkový saxofonista Pee Wee Ellis i bubeník Tony Allen, album získalo 4 hvězdičky v prestižním britském časopise Mojo, produkoval je objevitel Buena Visty Nick Gold. Jako africká kulturní ikona získal Cheikh Lô od senegalského prezidenta jedno z nejvyšších státních vyznamenání, Řád lva.

Soutěžní otázka zní:

Jak se jmenuje Cheikh Lô krajan, který nazpíval s Neneh Cherry hit 7 seconds? Tušíte alespoň další dva významné muzikanty, se kterými tento senegalský zpěvák spolupracoval?

Soutěž končí 1.11.2010. Výherce budeme kontaktovat.

[TINY-CONTACT-FORM]