Virtuozní klezmer v podání tria Davida Orlowského na festivalu Struny podzimu

Mladí, talentovaní, kritikou vyzdvihovaní a publikem milovaní muzikanti z ansámblu David Orlowsky Trio vyprodávají koncertní sály doma i v zahraničí. Klarinetista David Orlowsky, kontrabasista Florian Dohrmann a kytarista Jens-Uwe Popp se ve čtvrtek 7. října představí v rámci mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu také českému publiku. Vzhledem k mimořádnému zájmu o koncert jednoho z nejvýraznějších klarinetistů současné generace vystoupí hudebníci v Praze hned dvakrát – poprvé v 19.30 a následně ve 22 hodin.

DOT_10_cUwe Arens-1_m

Tuzemská premiéra hudební novinky Nessiah (hebrejsky cestování) se odehraje v podmanivých prostorách Španělské synagogy na Starém Městě. Tato židovská modlitebna vystavěná v maurském slohu dokonale koresponduje s hudbou virtuózního klezmer tria. Klezmer je totiž původní hudbou židovských šumařů z východní Evropy, ve které získal ve druhé polovině 19. století dominantní postavení právě klarinet. Špičkový, v Německu působící klarinetista David Orlowsky, který je také autorem takřka celého repertoáru, se ovšem nenechává spoutat pouze jedním stylem. Klezmer přenáší přes další umělecké obzory – do své hudby přidává mimo jiné i jazzové nebo klasické hudební prvky. Výsledkem je styl, který Orlowsky nazývá chamber world music.

„Naše estetické vnímání ovlivňuje vše, co kolem sebe slyšíme a jak pracujeme,“ vysvětluje mladý muzikant, jehož trio se může pyšnit prestižní německou cenou ECHO, kterou v roce 2008 získalo v kategorii Klasika bez hranic.

[pro-player width=’530′ height=’253′ type=’video‘]http://www.youtube.com/watch?v=fd2u6wqrTyM&feature=related[/pro-player]

David Orlowsky se narodil v roce 1981 v německém Tübingenu v rodině houslového pedagoga. V deseti letech začal hrát na bicí a toužil po tom být členem kapely Michaela Jacksona. V patnácti ale navštívil koncert geniálního klarinetisty Giory Feidmana. Ten ho ovlivnil natolik, že se mladý Orlowsky rozhodl vyměnit bicí za klarinet. V roce 1997 se nadějný klarinetista zúčastnil Feidmanových interpretačních kurzů a kruh se uzavřel. „Král klezmeru“ byl totiž talentem Orlowského tak nadšen, že ho označil za svého nástupce a přizval jej i na několik svých koncertů, čímž odstartoval jeho hudební dráhu. David Orlowsky získal řadu ocenění (například v soutěži mladých hudebníků Jugend musiziert) a koncertoval v mnoha zemích – Skotsku, Portugalsku nebo dokonce JAR. Německý hudební talent studoval u několika renomovaných profesorů, od ledna 2008 se učí u Charlese Neidiche na Manhattan School of Music v New Yorku.