Tišnovský jazzový týden 23.-29.10.2010

V poslední dekádě měsíce října se v prostorách Městského kulturního střediska v Tišnově (Mlýnská ulice č.p.152) uskuteční krátce za sebou hned čtyři velmi zajímavé jazzové koncerty, které společně tvoří akci nazvanou TIŠNOVSKÝ JAZZOVÝ TÝDEN.

Olomoucké FREE JAZZ TRIO (www.freejazztrio.czechian.net) je dnes již doslova legendou nejsvobodnějšího ze všech jazzových žánrů. Kapela existuje plná čtyři desetiletí a do zdejšího sálu se vrací po více než 25 letech, když v těchto dnech dokonce vydává někdejší tišnovský koncert z roku 1982 jako live CD. Současnou sestavu tvoří Josef Bláha – sax, cl, el.vi; Petr Večeřa – dr; Luděk Záruba – bg a Petr Löffler – bs. Nepříliš časté koncerty tohoto seskupení jsou úžasným posluchačským i vizuálním zážitkem.

  • Termíny a přesná místa konání jednotlivých koncertů jsou následující:
  • sobota 23.10. ve 21 h. – velký sál MěKS – FREE JAZZ TRIO OLOMOUC
  • pondělí 25.10. v 19.30 h. – velký sál MěKS – FRAŠ-WILKINS QUINTET
  • středa 27.10. ve 21 h. – malý sál MěKS – PLÁN B
  • pátek 29.10. ve 20.30 h. – velký sál MěKS – RUCHADZE BAND-AMSTERDAM BEYOND

Česko-americký FRAŠ-WILKINS QUINTET se svého času dal dohromady při frýdlantské Letní jazzové dílně (kde všichni členové působí ve funkci lektorů) jako příležitostné seskupení, ovšem od té doby začal v našich končinách pravidelněji koncertovat. Dvojici lídrů Rostislava Fraše – ts a Skipa Wilkinse – p doplňují Neil Wetzel – as; Josef Fečo – bass a Gary Rismiller – dr. (http://rostislavfras.com, www.ljdfrydlant.cz/czech).

Skupina PLÁN B vystoupí jako říjnový host pravidelných večerů tišnovského Jazzového klubu HM. Rytmiku souboru tvoří členové Hanouskova New Quartetu Marián Friedl – bass a Kamil Slezák – dr, na čtveřici je doplní Vlastimil Šmída – keyb, tp a Vilém Spilka – g. V této sestavě kapela objíždí během letošního podzimu především moravské končiny v rámci populárního cyklu J.Švédy Jazz do regionů. (http://navolnenoze.cz/prezentace/marian-friedl/, www.slovackazus.cz/sbor.php#kamil, www.vcd.cz/autor/smida.htm).

Závěr našlapaného jazzového týdne obstará mezinárodní soubor charismatického světoběžníka česko-gruzínského původu KONSTANTINA RUCHADZEHO – ac.g, voc (www.ruchadzeband.com, www.kostjamusic.com). Kapela rozhodně není vysloveně jazzová, stejně výrazně se dotýká i rocku, soulu a blues, nepřehlédnutelné jsou v jeho tvorbě i prvky etnické hudby. Dalšími členy jsou Lukáš Martinek – el.g; Léon Kemper – el.synt.g; Marek Eichler – bg; Petr Eichler – dr a jako hosté se představí i Udo Demandt – perc a Lev Rybalkin – keyb.

V tišnovském knihkupectví paní Raškové na Brněnské ulici (tel. 549 410 022) budou k dostání slevněné permanentky na celý jazzový týden (300,- Kč), vstupenky na jednotlivé koncerty bude možno zakoupit vždy na místě před začátkem příslušného vystoupení.