První tóny Strun podzimu budou patřit norskému saxofonistovi Janu Garbarkovi

První z pomyslných strun patnáctého ročníku hudebního festivalu Struny podzimu rozezní norský saxofonista Jan Garbarek s vokálním kvartetem Hilliard Ensemble. Tuzemská koncertní premiéra jejich aktuálního alba Officium Novum se uskuteční 19. září v nově zrekonstruovaném Národním památníku na Vítkově. Pět dní před tím si středověkou sakrální hudbu v doprovodu Garbarkova saxofonu bude moci jako první vychutnat publikum v Hamburku, kde se v úterý 14. září uskuteční světová premiéra tohoto netrpělivě očekávaného projektu. Český koncert na Strunách podzimu bude třetí zastávkou jejich turné.

2125_Officium Novum_1_m

Officium Novum bylo, stejně jako obě předchozí alba, nahráváno v rakouském klášteře sv. Gerolda pod taktovkou producenta Manfreda Eichera, šéfa proslulého mnichovského labelu ECM. Základem nahrávky inspirované východním světem jsou interpretace sakrálních skladeb arménského duchovního a hudebního skladatele Komitase Vardapeta. Ty čerpají jak ze středověké sakrální hudby, tak i z kavkazské tradice potulných bardů. Hilliard Ensemble nastudovali tyto skladby při své návštěvě Arménie. Výsledkem je jedna z nejvášnivějších kreací Jana Garbarka, jehož saxofon coby pátý hlas dokonale doplňuje vokální kvarteto.

Norský saxofonista a skladatel Jan Garbarek je nepřehlédnutelnou osobností na evropské jazzové scéně. Spoluprací s britským vokálním tělesem Hilliard Ensemble, známým svou interpretací středověké a renesanční hudby, navázal na dvě společná předchozí alba. Především však na první z nich – legendární nahrávku Officium z roku 1994. Té se prodaly bezmála dva miliony kusů a Garbarek ji návštěvníkům Strun podzimu následně představil v rámci Strun podzimu na Pražském hradě. „U příležitosti jubilejních 15 let festivalu věnujeme jednu z tradičních dramaturgických řad INSPIRACE ohlédnutí za projekty, které pomohly definovat dnešní podobu Strun podzimu. Jedním z takových nezapomenutelných koncertů bylo právě i Officium Jana Garbarka a Hilliard Ensemble,“ líčí umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.