Cube Metier (Prague Jazz) label

Cube Metier (Prague Jazz) label

V roce 1998 se na našem trhu s CD objevila anglická firma Metier Sound and Vision Ltd., která společně s českým vydavatelstvím Cube Cz. s.r.o. začala s nahráváním a vydáváním jazzové muziky pod dobře vymyšleným názvem Prague Jazz. Jejich prvotním záměrem bylo předvést český jazz v podobě co nejreálnější, přibližující se téměř živé nahrávce, při využití současné studiové techniky bez použití multitracku.

Cube Metier (Prague Jazz) labelPro rozjezd tohoto projektu vybral jeho protagonista Pavel Vlček hned tři alba. První, s názvem Košvanec And Friends, vzbudilo značné sympatie přátel českého jazzu, protože vyšlo v době, kdy řada méně významných muzikantů a zpěváků měla za sebou nejedno CD a takový muzikant, jakým bezesporu Svatopluk Košvanec je, žádné. Tohoto alba si všimnul i renomovaný Jazz Journal International a označil ho za excelentní nahrávku. Zároveň se CD dostalo i mezi finalisty soutěže Cenění Karla Velebného a řada interpretů, vedle Svatopluka Košvance, získala cenu sólistů a instrumentalistů roku, např. Karel Růžička jr., Pavel Zbořil, Robert Balzar nebo Pavel Husička.

Druhým počinem byl Spring Rolls Quartet a hned opět veliký úspěch, protože CD bylo vyhodnoceno jako nejlepší jazzová nahrávka desetiletí od roku 1998 Českou Jazzovou Společností v anketě Top Jazz.

Následující tituly firmy Cube Metier Pavla Vlčka dopadly stejně a zaznamenaly úspěch nejen u kritiků, ale hlavně i u jazzových posluchačů a příznivců. Košvancovo další album Košvanec Quartet: Just Squeeze Me bylo vyhodnoceno jazzovou nahrávkou roku v anketě Českého rozhlasu, Knopovo CD Najponk (sólo): Going It Alone se stalo jazzovou nahrávkou časopisu Harmonie. The Prague Post o ní dokonce napsal: „…jedno z nejlepších CD vůbec, malý zázrak“ a podobně pochvalně informoval čtenáře i britský časopis Jazz Journal International v recenzi CD Apollon Quartet: Night In Tunisia, „…naprostý úspěch, další důvod k návštěvě Prahy“.

A tak bychom mohli probírat jedno CD za druhým a dočetli bychom se, že skoro každé zaznamenalo nějaký úspěch. Např. album Najponk Trio: Ballads Blues & More dostalo cenu pro nejlepší českou jazzovou skupinu a uspělo v Cenění Karla Velebného, jako nejlepší nahrávka roku bylo zase vyhodnoceno CD Jaromír Honzák: Earth Life a pamatovala na něj s cenou i Harmonie, album Fresh Uncles bylo úspěšné především díky vynikajícímu Pavlu Husičkovi. Jedno z posledních CD firmy, Scott Robinson & Emil Viklický Trio: Summertime vzbudilo zaslouženou pozornost nejen v naší republice, ale zaznamenalo i výrazný úspěch u americké kritiky v časopisech Jazz Times a All About Jazz. Za vynikající lze označit i album Davida Dorůžky Hidden Paths s jeho americkými kolegy, nebo CD Karla Růžičky jr. Brooklyn Moods se světově proslulým George Mrazem. Poslední tři uvedná CD nastartovala nový trend firmy a překročila rámec naší republiky. Úspěchy se dostavily a firma začala postupně nahrávat i v cizině a to nejen s českými muzikanty. Název edice proto přestal odpovídat skutečnosti. Pavel Vlček ji proto přejmenoval na Jazz4all.com.

WWWhttp://www.jazz4all.com/

Pavel Vlček s uvedením firmy na trh tehdy prohlásil: „V jazzových kruzích není žádným tajemstvím, že komerční úspěch tohoto žánru se v současnosti těžko může rovnat jiným formám populární hudby. Proto i my, vydavatelé kolekce Prague Jazz přistupujeme k tomuto projektu se značnou mírou sponzorství a optimismu a doufáme, že tím přineseme jazzovému obecenstvu bezprostřední náhled do pražské jazzové současnosti“. Myslím, že dobrá věc se ale podařila.

Podle nejnovějších zpráv firmy Cube- Metier, začátkem letošního roku vyjde reedice již zmiňovaného úspěšného titulu Ballads Blues & More Jana Knopa. Další CD by mělo přijít na trh rovněž v prvním čtvrtletí, má to být Floating Lightly Petra Kořínka a jeho jazzových přátel. Britský saxofonista Osian Roberts se má objevit na ve dvou nahrávkách plánovaných na letošní rok, jednak s malou kapelou v nahrávce Jazz Orchestra U Malého Glena, kterou organizoval Martin Šulc a i ve spojení s Najponkem Jana Knopa.Další z našich muzikantů, kteří figurují v edičních plánech firmy, jsou pražští jazzmani Radek Zapadlo a Libor Šmoldas. Jejich CD by mělo vyjít na konci roku. Příznivci vynikajícího newyorského kytaristy českého původu Rudy Linky se zase mohou těšit, že i on se stane hvězdou firmy. Jeho album již se připravuje.