CD přehrávač – několik rad před nákupem

CD přehrávač – několik rad před nákupem

Zhruba dvacet let se běžně uznávala reprodukce hudby z cédéček za vrchol kvality, nyní stojí na pomyslném vrcholu DVD-Audio a SACD disky. Těch však vychází bohužel pořád málo, to samé platí pro gramodesky, ze kterých lze doslova vyždímat superkvalitní zvuk, ovšem za nesrovnatelně více peněz, než z CD přehrávače. Obrovské množství hudby, která již na CD vyšla a další stále přibývá plus možnosti, kde lze CD přehrávat (doma, v práci, v autě, z discmana na procházce či ve vlaku) spolehlivě zajistí cédéčkům ještě dlouhou budoucnost.

Shanling_CD300_China_cd_player_7

Pro nákup vhodného přehrávače je ale nejvyšší čas, možná už 5 minut po dvanácté. Přestože je pozice CD neotřesitelná, nejsou playery již ve středu zájmu mamutích výrobců
spotřební elektroniky, proto se nabídka modelů rychle zužuje. Dnešním hitem je domácí kino a tedy DVD playery, velké plasmy, LCD zobrazovače a kvalitní projektory.

PROČ HO KOUPIT ?

Každý DVD přehrávač bude CD reprodukovat, takže proč vlastně – zbytečně – kupovat CD player ? Právě proto, aby jsme slyšeli ze záznamu co nejvíce, což oceníte při soustředěném, kritickém poslechu. A nejlépe u akustické hudby, sólovém či sborovém zpěvu, kde lze poměrně snadno srovnávat výkon živých umělců s reprodukcí hudební konzervy. Kdy má snaha o kvalitní zvuk smysl ? Jistě ne pro vlastníka pěti či deseti CD, také ji neocení ten, kdo posílá signál z CD do nešťastného receiveru s cenou pod 40 tisíc, nebo poslouchá z hudbu bedniček určených pro kino. To jsou dvě zcela rozdílné kategorie ! Pokud má hudba za úkol vytvořit jen jakousi kulisu, příjemné pozadí, pak samozřejmě postačí nejlevnější komplet
(all in one) domácího kina.

Časté jsou dotazy na schopnosti kompletů domácího kina kvalitní reprodukce hudby: ale to je jako když budete porovnávat osobní auto s kombajnem nebo traktorem. Také jezdí, ale musí zvládnout další úkoly. Samotný DVD player STŘEDNÍ TŘÍDY by ještě mohl být akceptován, problém nastává s zesilovačem a především s reproboxy. Nejběžnější je dnes
AV receiver, tedy pěti nebo vícekanálový zesilovač s zabudovaným rozhlasovým tunerem. Porovnejme jeho cenu a výbavu: uvnitř je minimálně pět zesilovačů, tuner, dále displej, různé dekodéry surroundového zvuku (za ně platí výrobce licenční poplatky), obvody pro nastavení zpoždění, bass-managementu, eventuálně konverzi mezi obrazovými formáty. To vše stojí peníze a kolik zbyde ? Řekněme dvě třetiny až polovina, z původní ceny např. 30 tisíc zůstane na zesilovač 20: ovšem děleno pěti – krát dvě (stereo) vyjde 8 tisíc. To představuje zhruba pouhých 26% z celkové ceny a vypovídá to jasně o tom, jakou kvalitu lze očekávat. Proto logicky vychází ze srovnání stereo zesilovač za 15 tisíc jednoznačně lépe, než dvojnásobně dražší AV receiver. Běžné DVD playery (s cenou do zhruba 40-50 tisíc) v hodnocení CD reprodukce také vždy zaostávají za levnějšími (o polovinu) CD přehrávači z podobných důvodů (obvody zpracování obrazového signálu, surroundové dekodéry, 6 audio obvodů, paměti obsahující ovládací menu atd).

KDE JE OPTIMUM POMĚRU CENA/KVALITA ?

Cena i kvalita přehrávače má být srovnatelná s ostatními komponenty. Posluchač nemůže ocenit výtečnou kvalitu přehrávače za 100 tisíc, pokud má reproboxy nebo zesilovač za 30 tisíc. Ale pozor ! Pokud plánujete postupně nakoupit skutečně solidní přístroje, není chybou pořídit špičkový CD přehrávač . Proč ? – představuje zdroj odkud všechno vychází, a pokud bude přehrávač jen průměrný, nepomůže celkové kvalitě ani zesilovač, ani reprobedny za 100 tisíc. Další důvod – většina přehrávačů má sluchátkový výstup. I když nebudete mít vysněný zesilovač a reprobedny ještě třeba 3 roky, přesto lze hudbu gurmánsky vychutnávat sluchátkovým poslechem. Výbornou kvalitu totiž vykazují zhruba od 6 tisíc, srovnatelný dojem získáte s zesilovačem + bednami zhruba za desitinásobek ! Výsledkem upadajícího zájmu koncernů o přehrávače je menší nabídka, kde bohužel mizí solidní střední třída. Zůstávají a přibývají špičkové přístroje s cenou přes 100 tisíc, prakticky zmizela kategorie kolem 25-30 tisíc (pro pokročilé) a modely s cenou 40-70 tisíc aby člověk hledal s lupou. Ceny začínají na zhruba 4.500 Kč, doporučuji raději poněkud déle šetřit a vybírat alespoň kolem hladiny 7-8 tisíc, za 15 až 20 tisícovek už budete mít solidní přístroj. Obecně platí, že za například 5% zvýšení kvality se od zhruba 50 tisíc musí zaplatit několikanásobně více, než u kategorie 20 tisíc.

TIPY PRO ÚSPORY – vřele doporučuji přehrávače čínských firem Vincent a Shanling, poskytují nebývale výhodný poměr kvalita/cena, srovnatelná konkurence stojí o 50 až 100% více! Právem je odborníci chválí, sám jsem měl možnost je poslouchat – nádhera ! Nebo lze zakoupit loňský nebo předloňský model či využít různých slev: obchodníci raději cd playery prodají s menším ziskem, než aby ho skladovali např. dalších 6 měsíců, zvláště nyní, kdy zájem upadá. Další způsob je buď koupit starší, dobře hodnocený model na inzerát, ceny zhruba 5 let starých strojů činí 1/3 až ¼ pořizovací. Vybrat musíte přehrávač od firmy, která má v ČR zajištěn servis. Pak se není čeho bát, neboť u střední a vyšší třídy platila podmínka spolehlivého dlouholetého provozu. Jediné, co časem může odejít je laserový zdroj a čočka – náhrada je za 2-3 tisíce. Sám jsem asi před 7 lety koupil starší vrcholný model Sony CDP-X779ES a dodnes funguje bez jediné poruchy. Další možností představuje koupě staršího modelu, který použijete jako CD transport nebo se vymění obvody D/A konvertorů, výstupní zesilovače či vylepší napájení. Pokud pro tuning seženete schopného odborníka, získáte za relativně nízkou cenu naprosto špičkovou kvalitu. Základní předpoklad je přehrávač s bytelnou mechanikou – nejlépe celokovovou (účinně potlačí rezonance). Legendární jsou transporty Teac VRDS, kovové Philips a Sony. U nás se přestavbou strojů moc firem nezabývá, zato v sousedním Německu jich najdete minimálně pět. Opět doporučuji z vlastní zkušenosti, v prosinci jsem koupil přestavěný Teac VRDS 25 a skutečně úroveň přesahuje konkurenty s cenou i o 50 % vyšší. Ovšem musel jsem si zajet pro stroj až do Wuppertalu (více info na www.hifi-anlagen.de), to „normální“ člověk těžko chápe.Ale co by neudělal fanda pro svého koníčka, že.

KDE HLEDAT INFORMACE

Nejlépe v odborných tuzemských a zahraničních časopisech, na internetu lze najít testy přehrávačů, většinou ne v mateřštině. Užitečné je www.stereomag/přístroje na trhu/hifi/CD přehrávače – přehled dostupných modelů i s cenami, v časopisech Stereo+Video a VIDEO DOMÁCÍ KINO se dozvíte, které značky dováží do ČR která firma, její telefon, e-mail, eventuálně webové stránky českého dovozce – jistě vám poskytnou nejen údaje o přístrojích, ale též poradí, v které nejbližší prodejně si je můžete prohlédnout i poslechnout.

DOBRÝ VÝBĚR A MNOHO PŘÍJEMNÝCH CHVIL PŘI POSLECHU OBLÍBENÉ
HUDBY přeje Stanislav Malý.