Vienna Vegetable Orchestra

V rámci EuroConnections tento rok vystoupí jediná hudební kapela na světě, která při koncertech atakuje všechny smysly! Housle z pórku, píšťalka z mrkve, bonga z celeru, trubka z okurek a paprik a nebo bicí vyrobené z dýně. To jsou fantastické hudební nástroje, jež patří do arzenálu 12ti členného vídeňského zeleninového orchestru neboli Vienna Vegetable Orchestra, který se 17. září poprvé představí v Praze.

Chystaný koncert a samotní interpreti se musí brát hodně nadneseně. No popravdě vidět na pódiu muzikanty, jak tlučou mrkví o tykev a ktomu rozjíždí „sólo“ na petžel… Teď vážně: rádi bychom zde rozpoutali diskusi o tom, co si o hudbě orchestru myslí čtenáři JazzPortu. Dva z komentářů, ať už pozitivních nebo negativních, budou odměněny lístky na tento koncert do Akropole.

Pro přiblížení vybíráme 2 ukázky:

[pro-player width=’530′ height=’253′ type=’video‘]http://www.youtube.com/watch?v=hpfYt7vRHuY[/pro-player]

[pro-player width=’530′ height=’253′ type=’video‘]http://www.youtube.com/watch?v=0M__8TR9Nc0[/pro-player]

Je nicméně pravda, že v rámci EuroConnections jezdí do Prahy špička současné alternativní scény napříč žánry. Pravidelné koncerty jsou pro domácí hudební fanoušky nepostradatelným pomocníkem v orientaci v současných trendech, ale slouží také k setkávání s bohatstvím hudební kultury západo- a středoevropských zemí. Neméně důležitá je také možnost přímé konfrontace českých hudebníků s kolegy ze zahraničí. Na pódiu Paláce Akropolis se na EuroConnections totiž vždy představuje jedna zahraniční a jedna domácí skupina.

Večery EuroConnections nejsou příliš žánrově vymezené a tak si za těch deset let užili dobré hudby fanoušci současného elektrického jazzu (Jaga Jazzist, Tied and Tickledn Trio), post-rocku (Notwist, Tarwater, 65daysofstatic), hip hopu (La Phaze, Dendemann + Mirko Machine), elektronické (Nathan Fake, B. Fleischmann) i etnické hudby (Mari Boine). České publikum mělo možnost vidět poprvé na vlastní oči tak významná jména jako jsou angličtí Stereolab a Spiritualized, dánští Mew nebo Francouz alžírského původu Rachid Taha. Někteří interpreti se v Praze odpíchli k velké mezinárodní kariéře jako třeba dánští Under Byen, jež zde hráli v roce 2002. A jiní si na EuroConnection získají fanoušky a do Čech se vrací na samostatných koncertech nebo na jiných festivalech.