V rámci EuroConnections tento rok vystoupí jediná hudební kapela na světě, která při koncertech atakuje všechny smysly! Housle z pórku, píšťalka z mrkve, bonga z celeru, trubka z okurek a paprik a nebo bicí vyrobené z dýně. To jsou fantastické hudební nástroje, jež patří do arzenálu 12ti členného vídeňského zeleninového orchestru neboli Vienna Vegetable Orchestra, který se 17. září poprvé představí v Praze.

Chystaný koncert a samotní interpreti se musí brát hodně nadneseně. No popravdě vidět na pódiu muzikanty, jak tlučou mrkví o tykev a ktomu rozjíždí “sólo” na petžel… Teď vážně: rádi bychom zde rozpoutali diskusi o tom, co si o hudbě orchestru myslí čtenáři JazzPortu. Dva z komentářů, ať už pozitivních nebo negativních, budou odměněny lístky na tento koncert do Akropole.

Pro přiblížení vybíráme 2 ukázky:

[pro-player width=’530′ height=’253′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=hpfYt7vRHuY[/pro-player]

[pro-player width=’530′ height=’253′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=0M__8TR9Nc0[/pro-player]

Je nicméně pravda, že v rámci EuroConnections jezdí do Prahy špička současné alternativní scény napříč žánry. Pravidelné koncerty jsou pro domácí hudební fanoušky nepostradatelným pomocníkem v orientaci v současných trendech, ale slouží také k setkávání s bohatstvím hudební kultury západo- a středoevropských zemí. Neméně důležitá je také možnost přímé konfrontace českých hudebníků s kolegy ze zahraničí. Na pódiu Paláce Akropolis se na EuroConnections totiž vždy představuje jedna zahraniční a jedna domácí skupina.

Večery EuroConnections nejsou příliš žánrově vymezené a tak si za těch deset let užili dobré hudby fanoušci současného elektrického jazzu (Jaga Jazzist, Tied and Tickledn Trio), post-rocku (Notwist, Tarwater, 65daysofstatic), hip hopu (La Phaze, Dendemann + Mirko Machine), elektronické (Nathan Fake, B. Fleischmann) i etnické hudby (Mari Boine). České publikum mělo možnost vidět poprvé na vlastní oči tak významná jména jako jsou angličtí Stereolab a Spiritualized, dánští Mew nebo Francouz alžírského původu Rachid Taha. Někteří interpreti se v Praze odpíchli k velké mezinárodní kariéře jako třeba dánští Under Byen, jež zde hráli v roce 2002. A jiní si na EuroConnection získají fanoušky a do Čech se vrací na samostatných koncertech nebo na jiných festivalech.

5 Responses

 1. modi

  VVG je zajímává skupina, nejen hudebně. Na Kořenu v LTM měli úspěch, hrajou tak dlouho, dokuď jim nedojdou nástroje :), je pravda, že mají dlouhou přípravu, tvorba nástrojů a následné zvučení, ale stojí to za to. Ze zbytků zeleniny udělají polívku a tu rozdají lidem.

  Odpovědět
 2. Irena Rákosová

  poprvé jsem je viděla na Youtube asi před týdnem a strašně mile mě překvapili a dokonce jsem se i zasmála:) opravdu obdivuju, jak dokáží vyloudit z obyčejné zeleniny tak krásný zvuk. A když jsem se dozvěděla, že budou vystupovat v Akropoli, moc ráda bych je viděla. Bude to jistě originální zážitek:)

  Odpovědět
 3. Bohouš Ondrák

  taky bych rád přidal svuj názor na tuto kapelo. Moc dlouho jí neznám, ale když sem je slyšel poprvé, byl jsem úplně “šokován”. Myslím, že připravovat se na takový koncert je dost náročné a o to víc si to potom lidé – posluchači jejich hudbu užívají. Kéž by bylo více takovýchto originálních kapel, které oživí dnešní hudební scénu…

  Odpovědět

Napište komentář

E-mail nebude publikován

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..