OREGON 22.9.2009 v Praze

OREGON je bezpochyby jednou z nejvýraznějších kapel, které kdy malovaly hudební krajinu tak obrovitých globálních rozměrů. Již tři desetiletí má věrné a nadšené posluchače v renomovaných koncertních síních, včetněCarnegie Hall, Lincoln Center, Philharmonic Hall v Berlíně a Mozartsaal ve Vídni i mezinárodních jazzových klubech a na hlavních festivalech na všech kontinentech.

Koncert se koná 22.9.2009 v 19:30 ve velkém sálu Městské knihovny (Mariánské náměstí 1, Praha 1)

Oregon

Mladí hudebníci RALPH TOWNER a GLEN MOORE potkali COLLINA WALCOTTA při nahrávání v New Yorku v roce 1969. Poté, co tito tři hráči absolvovali v následujícím roce americké turné padesát koncertů s kapelou Consort Paula Wintera, hbitě se dali dohromady s jeho hobojistou PAULEM McCANDLESSEM.

Za prvopočátky vývoje OREGONU lze považovat okamžik, když tito čtyři spoluhráči začali zkoumat nové hudební možnosti, když přišli na chuť skupinové improvizaci při turné s  Consortem. Winterova skupina je vtáhla do projektu vystupování s nezvyklými kombinacemi nástrojů a v různorodých hudebních stylech. S použitím těchto prvků se vynořil OREGON a přinesl unikátní syntézu klasické evropské instrumentace, americké jazzové harmonie a celosvětových hudebních vlivů.

V roce 1972 vydal OREGON první dlouhohrající desku Music of Another Present Era u vydavatelství Vanguard a představil tak svůj kvartet americkému publiku. V průběhu spolupráce s ECM vytvořili album European a následovalo turné, které jim přineslo uznání v rostoucí mezinárodní komunitě. O šest let a devět alb později přešel OREGON k Elektra/Asylum Records. Jejich první nahrávka pod touto značkou, Out of the Woods, zasáhla podstatně širší publikum a dostala se mezi 101 nejlepších jazzových alb. Těšili se široké popularitě, avšak v roce 1984 zahynul při autonehodě v bývalém Východním Německu Collin Walcott. Posledním projektem, na kterém měl podíl, bylo album Crossing, vydané u ECM. V dalších pěti letech hrál na třech albech s kapelou perkusista Trilok Gurtu. Po jeho odchodu se původní členové skupiny dále tvůrčím způsobem vyvíjeli v uskupení tria.

Pro nahrávku Northwest Passage, která vznikla u vydavatelství  Intuition v roce 1996, angažovala skupina hudebníka MARKA WALKERA a podařilo se jí dosáhnout s jeho pomocí na nejvyšší ocenění od Indie Awards. Krátce poté se Mark stal jejich nejnovějším stálým členem. V červnu 1999 odcestovali do Moskvy, aby tu nahráli dvojité CD Oregon in Moscow, opět pod hlavičkou Intuition. Tento projekt se stal debutovou nahrávkou orchestrálního repertoáru skupiny. Od časů Winterovy skupiny Consort zaznamenalo toto fenomenální těleso ohromný vývoj a účinkovalo například s orchestry St. Paul, Philadelphia, Indianapolis, Stavanger, Freiburg a Stuttgart Opera Orchestra, z žádného koncertu však nikdy nevznikla nahrávka. Album Oregon in Moscow představuje členy kapely jako skladatele, komponisty orchestrální hudby i jako sólisty ve spolupráci s Čajkovského symfonickým orchestrem v Moskvě. U firmy Intuition ještě vydali album Live at Yoshi’s. Poslední dvě alba Prime a 1000 Kilometers vydali u italského labelu Cam Jazz.


[pro-player width=’550′ height=’350′ type=’video‘]http://www.youtube.com/watch?v=g1Fnnr_Flx0&feature=related[/pro-player]