Hlavní část festivalu JazzFestBrno se blíží. Kromě McCaslina, Cohena a domácí špičky nabídne i filmovou premiéru
Christian McBride Big Band

Hlavní část festivalu JazzFestBrno se blíží. Kromě McCaslina, Cohena a domácí špičky nabídne i filmovou premiéru

Festival JazzFestBrno již v únoru přinesl návštěvníkům dva silné hudební zážitky v podobě koncertu trumpetisty Wyntona Marsalise s big bandem Jazz at Lincoln Center Orchestra a beznadějně vyprodaného sólového recitálu pianisty Brada Mehldaua. Hlavní program však startuje až 15. března koncertem saxofonisty Donnyho McCaslina, který mimo jiné nahrál poslední album s Davidem Bowiem. Dalšími zahraničními hvězdami budou například izraelský basista a zpěvák Avishai Cohen, americký kytarista Kurt Rosenwinkel s brazilskou hudbou ovlivněným projektem Caipi nebo jeho krajan, charismatický bubeník Omar Hakim. Ten má na svém kontě spolupráci s největšími osobnostmi hudebního světa, jakými jsou Sting, Madonna, Lionel Ritchie nebo kapela Daft Punk. Netradiční spojení jazzu a akordeonu nabídne francouzský elegán Vincent Peirani, poprvé do Brna zavítá legenda jazzového piana Kenny Barron a velký zájem už nyní vyvolal závěrečný koncert festivalu, který 10. května obstará big band kontrabasisty Christiana McBridea čerstvě ověnčený druhou cenou Grammy.

Před tímto bohatým hudebním programem však pořadatelé na 13. března připravili unikátní prolog.

„Poprvé v sedmnáctileté historii festivalu pořádáme filmový večer a hned se bude jednat o českou premiéru. V Divadle U stolu, v areálu Divadla Husa na provázku, promítneme dokumentární celovečerní film o jedné z největších osobností nejen českého, ale i světového jazzu s názvem Miroslav Vitouš – jazzová legenda,“ říká umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

Dokument odvysílala poprvé v prosinci Česká televize, na festivalu však bude premiérově k vidění delší režisérská verze. Po projekci bude následovat beseda s režisérem Petrem Kaňkou a dalšími hosty. Hlavní část brněnského JazzFestu přinese ve dvanácti koncertních večerech přes dvě desítky umělců ze zahraničí i z domácí scény. Kompletní program i vstupenky jsou k dispozici na webu jazzfestbrno.cz a v běžných předprodejích.

Domácí umělce zastupuje například hlavní protagonista zmíněného filmu kontrabasista Miroslav Vitouš, který 23. března v Huse na provázku zahraje v duu s pianistou Emilem Viklickým.

„Miroslav Vitouš je jednou z nejvýraznějších postav českého i světového jazzu. Jako sideman hrál a nahrával s Milesem Davisem, Chickem Coreou, Stanem Getzem, Herbiem Mannem a mnoha dalšími. Zakládal kultovní kapelu Weather Report a svou virtuozitou a technickými možnostmi prakticky bez limitu dokázal kontrabasu vtisknout roli komunikativního nástroje, jenž se plně zapojuje do kolektivní improvizace v jazzové kapele,“ připomíná Spilka.

Pianista a skladatel Emil Viklický je viditelnou postavou tuzemské hudební scény. Svým syntetickým přístupem již dávno přesáhl hranice jazzu a na prahu sedmdesátky je ve skvělé formě. Před touto ostřílenou dvojicí zahraje ve stejný večer sestava tří osobností nastupující jazzové generace Vít Křišťan, Oskar Török a Jiří Slavík. Jejich debutové album vyšlo před několika týdny u vydavatelství Animal Music.

Posledně jmenovanému pak bude patřit večer následující, když 24. března rovněž v Huse na provázku obstará oba koncerty večera. Nejdříve zahraje na klavír a kontrabas v duu s americkým bubeníkem a zpěvákem Dougem Hammondem. Poté se multiinstrumentalista Jiří Slavík kromě kontrabasu a klavíru ujme i klarinetu, houslí a zpěvu a společně s hráčem na lidové píšťaly Marianem Friedlem a vojenským uměleckým souborem Ondráš představí projekt Mateřština, za který obdržel mimo jiné cenu Anděl.

Divadlo Husa na provázku hostí i další zajímavé koncerty z domácí a slovenské scény. „Po Velikonocích a koncertu Avishaie Cohena nás čeká československý víkend. Diváci se mohou těšit na kapelu Blue Shadows, kontrabasistu Tomáše Lišku, saxofonistu Radovana Tarišku a trumpetistu Lukáše Oravce,“ vyjmenovává Spilka. V kapele Blue Shadows působí uznávaní umělci z různých hudebních světů. Ti se na popud skladatele filmové hudby a kytaristy Petra Ostrouchova poprvé sešli při natáčení hudby k televizní minisérii Modré stíny. Spolupráce se improvizované kapele natolik zalíbila, že se rozhodla sejít po pár měsících znovu a natočit plnohodnotné album, v němž se promítá styl práce na filmové hudbě, kdy se připravená témata střídají s improvizací „na obraz“. Neúnavný hledač nových zvuků a barev Tomáš Liška v souhře se srbským akordeonistou Nikolou Zarićem, tureckým houslistou Efem Turumtayem a českými kolegy Kamilem Slezákem a Davidem Dorůžkou dokáže propojit křehkost i dravost, promyšlenost i živelnost, a tak není divu, že jeho deska Invisible Faces je aktuálně nominovaná na cenu Anděl. Mezinárodní charakter mají i kapely slovenských kapelníků. Radovan Tariška spojí síly se špičkovým ruským trumpetistou Alexem Sipiaginem, venezuelským pianistou Benitem Gonzalezem a americkým kontrabasistou Essietem Okonem Essietem. Zahraničního hosta si pozval také Lukáš Oravec. V jeho kvartetu za klavír usedne vyhledávaný umělec z kolébky jazzu Aaron Goldberg.

Měsíc po oznámení kompletního programu se některé koncerty blíží vyprodání.

„Něco málo přes sto vstupenek zbývá na koncert Avishaie Cohena, posledních pár desítek pak na koncerty Donnyho McCaslina, Miroslava Vitouše či na Mateřštinu Jiřího Slavíka. Necelá stovka posledních míst je k dispozici na koncert Christiana McBridea, přestože je na programu až 10. května,“ upozorňuje výkonný ředitel festivalu Vlastimil Trllo a dodává, že ani u ostatních koncertů by zájemci neměli s nákupem příliš meškat, jelikož ta nejlepší místa v sálech mizí z předprodeje rovněž velmi rychle.

Na vysoké úrovni festivalu mají zásluhu nejen pořadatelé, ale i věrní fanoušci a partneři.

PROGRAM JAZZFESTBRNO 2018