Odešel Karel Husa...

Odešel Karel Husa…

husaJedním z mých velkých hudebních snů byl živý poslech symfonické svity „Hudba pro Prahu 1968“; tu jsem měl dosud jen na premiérové nahrávce s The Louisville Orchestra z roku 1972 (vyšla na CD v roce 2002), ale zato pod taktovkou samotného tvůrce – KARLA HUSY.

Ten ji napsal na protest proti okupaci Československa armádami Sovětského svazu a jeho satelitů. Sen se mi splnil díky Hudebnímu fóru Hradec Králové v roce 2011…

Ve středu 14.prosince Karel Husa v požehnaném věku 95 let zemřel ve Spojených státech, které mu byly vlastí od roku 1954; tehdy se stal americkým občanem.

Music for Prague 1968 Movements III & IV: Interlude & Toccata and Chorale By Karel Husa

Američané si ho přivlastnili. Stal se americkým skladatelem, neboť ho komunisté v jeho rodné zemi zbavili československého občanství, když se po Únoru 48 nevrátil ze studií skladby a dirigování v Paříži, kam odešel po absolvování pražské konzervatoře a AMU. Poté se přestěhoval do Severní Karolíny. Stal se váženým hudebním tvůrcem a dirigentem, který vyučoval též na univerzitách. Kompozice „Hudba pro Prahu 1968“ se dočkala 8 000 provedení po celém světě!

Na již zmíněném CD edice First Edition Music zní ještě zvukově vypjatá a opět nesmírně sugestivní rozměrná skladba „Apoteóza této Země“ z roku 1971…

Eastman Wind Ensemble -- Karel Husa: Apotheosis of this Earth - movt. 2

Původní vlast přijala skladatele opět až v roce 1990. O pět let později mu prezident Václav Havel udělil jako vůbec prvnímu českému skladateli medaili Za zásluhy 1.stupně. Karel Husa zkomponoval celou řadu děl věnovaných Praze nebo Čechám. V roce 1969 obdržel ve Spojených státech nejprestižnější Pulitzerovu cenu, a to za „Smyčcový kvartet č.3“…

Karel Husa - String Quartet No. 3