Haap v romantickém vesmíru počítačové hry

Haap v romantickém vesmíru počítačové hry

zvuk
hudební úroveň
obal desky
3.7

Na novém labelu Apollo Vocals, jež hodlá prezentovat specifickou skandinávskou vokální tvorbu, včetně symfonic-rockových vzletů (a koneckonců i pádů….myslím tím do kýče), vyšlo debutové album norského dua HAAP, které se jmenuje „The Gallery“. Zmínil jsem kýč – ale naštěstí se mu skladatel, elektronický hudebník a multiinstrumentalista Jorn Lavoll a zpěvačka a flétnistka Heidi Lambach se svým fantasy rockem, evokujícím také soudtracky, většinou úspěšně vyhýbají…

Norský hybrid symfonického rocku, nebeské elektroniky a popové líbivosti značky Haap (toto slovo vzniklo hláskováním archaického norského výrazu pro naději) vznikl v létě roku 2012 v Bergenu. Lavoll se živí psaním hudby pro TV, film a počítačové hry, a tak není divu, že projekt s vynikající zpěvačkou nezůstal nepovšimnut jednou renomovanou bergenskou firmou na počítačové hry, čímž vznikla dobrodružná hra, odehrávající se ve fantasy světě, nazvaném Vesmír Haap. Proto debut dua získal formu epického, konceptuálního alba. „Příběhy ve Vesmíru Haap mi poskytuje stejné vzrušení, jako když jsem si hrála v dětství,“ nechala se slyšet Lambachová. „Taky jsem nikdy nevěděla, co se stane, a bylo to nesmírně vzrušující nořit se znovu a znovu do těchto fantasy světů.“ Mimochodem – do té doby nehrála jednu jedinou počítačovou hru…

haap 2Nejdříve jako první vyšel singl s písní „Uena“. A protože se mu dostalo masívní odezvy, veskrze pozitivní, dvojice Haap se odhodlala natočit dlouhohrající album. To vyšlo v lednu nejen v digitální verzi či na CD, ale také na vinylové desce. Jako bonus k němu Haap přiřadili EP „Autumn Aria“, které obsahuje čtveřici písní, pořízených živě a zpívaných v angličtině (na rozdíl od alba, kde je stěžejním jazykem norština), z nichž tři můžete slyšet (a vesměs v bohatších aranžích) též na „The Gallery“ – „Far Away“, „Child“ a „Teared“. Píseň „It´s Raining“ pak představuje jasný hit, byť za doprovodu pouhého piana – natolik má výraznou melodii, zazpívanou vskutku jímavě.

Haap - Uena - (Full song)

K bohatému zvuku některých písní na albu „The Gallery“ přispěli zajímaví hosté též ze světa vážné hudby a jazzu – např. Johan Sebastian Blum (violoncello), Thomas Dahl (kontrabas), Eivind Austad (piano), Peter Saeverud (bass), Linn Kathrin Taklo (lidový zpěv), Lin Stokke (vokál) či Vegard Schow (piano). Příběh z Vesmíru Haap se skládá ze 16 částí – 11 písní doplňuje pět recitativů v ambientním hávu. Některé písně se vyznačují až rockovým spodkem, nad nimž se vznášejí smyčce či dokonce plně orchestrální masa a proměnlivý, místy sopránový zpěv (úvodní „Avsted“, „Angeles“, „Far Away“), jiné si vystačí pouze s nadýchaným ambientním obláčkem s nebeskou flétnou a mysteriózním vokálem („Uena“, „Hanamijaribaka“), onde jímavý ženský zpěv doprovází piano – plus violoncello („Child“) nebo flétna (závěrečný track „Teared“). Najdeme zde ale také najazzlou baladu s kolorovaným partem elektrické kytary („Eg Faller“), nalidovělou baladu a´la Blackmore´s Night („Lord“), šanson (zpívaný anglicky – „Star“) a lidovku a´capella („Det Sorte Hull“).

Příjemná fantasy procházka pro romantické duše…