julieŘíká se jim „background singer“, po česku „křoví“. Velmi těžce se tito vynikající vokalisté, respektive vokalistky, vymaňují z této role, bývá to většinou jejich údělem. Sice se tím dobře uživí – jde o „křoví“ za velkými pěveckými hvězdami a sólisty – ale samy cítí (a vědí), že mají na víc.

Zářným příkladem budiž americká zpěvačka . Narodila se na Jamajce, od roku 1996 žije na jihu Floridy. Již dvakrát vyhrála prestižní soutěž časopisu DownBeat v kategorii doprovodných zpěvaček (2002, 2003) – o jejích kvalitách by mohli vyprávět třeba Gloria Estefan, Josh Groban, Kevin Mahagony, Javier Garcia, Eliane Elias a Will Lee. Jenže Julie Silvera koncertuje také s vlastním triem (Sylvano Monastarios – piano, Rick Doll – , Matt Calerin – bicí) a s Washington State University Big Bandem, a to převážně na pacifickém pobřeží. Mimoto ji na pódiích doprovázeli již takoví muzikanti, jako Christian McBride, Arnie Carruthers, Ira Sullivan, Roy Hargrove či Sunny Wilkinson. Třikrát vyhrála prestižní pěveckou soutěž v rámci Lionel Hampton Jazz Festival (1999,2000,2002), její mahagonově potemnělý hlas bohaté tónové textury zdobí muzikálová a operní představení po celé Floridě. Na univerzitě v Miami absolvovala doktorandské studium v oboru jazzový zpěv, na washingtonské univerzitě pak vystudovala sborový zpěv, včetně pedagogiky a sbormistrovství.

A považte, že tato zpěvačka má na svém kontě pouhopouhé jedno jediné sólové album! A to již z roku 2002! Jmenuje se „Sojourner“ (Cestovatel) a vyšlo, jak jinak, nákladem vlastním. Natočila jej s Charliem Argersingerem (piano), Richardem Dozierem (bass) a Davem Jarvisem (bicí), ostřílenými jazzmany washingtonské scény. Album obsahuje deset coververzí méně obehraných standardů a popových „vykopávek“, z větší části baladického charakteru. A dlužno podotknout, že vesměs zadařilých. Týká se to především obou písní z repertoáru Billie Holiday („Good Morning Heartache“, „I´m Travelin´Light“) a rané Barbry Streisand („When the Sun Comes Out“, „A Sleepin´Bee“). Vrcholem alba je pak bluesové uchopení balady Sama Cooka „Lost And Lookin´“ a Goldsmithovy filmové písně „Alone In the World“ (ve filmu Ruský dům z roku 1990 v podání Patti Austin) pouze v doprovodu piana.

Nedávno Julie Silvera s úspěchem vystupovala pro miliardáře Donalda Trumpa a jeho rodinu v pohádkovém sídle Mar-A-Lago v Palm Beach. Jeho nová nadace FundAnything.com hodlá finančně podporovat výjimečné projekty jednotlivců z různých oblastí života. Jsem přesvědčen, že by si Julie Silvera rozhodně zasloužila natočit druhé album…

 

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*